LipjaniPress

KOSOVËS DHE QYTETARËVE TÊ SAJ NUK I DUHET NJË QEVERI E VARUR NGA LISTA SERBE

Lajme Op/Ed

Ndonëse zgjedhjet e 6 tetorit ishin cilsuar nga vendoret dhe nderkombëtaret si zgjedhje demokratike me pjekuri e maturi të qytetarëve.Por jo edhe për partit të cilat u votuan nga qytetarët.

Sepse pas zgjedhjeve veçse po shihet sa është e ngurtë skena politike me barikadime të ashpra të partive politike dhe krejt kjo po ndodh nga një arrogancë e papjekurisë se tyre.

Megjithatë ne anën tjetër nga kjo arrogancë dhe papjekur e tyre me se shumti po humb Kosova dhe qytetarët e saj,si ne planin e jashtëm integrues,ndërsa ne planin e brendshëm hapja se perspektives se qytetarëve ku edhe po e braktisin vendi.

Një arrogancë dhe papjekuri me inate të mëdha nuk i ka fillet vetëm ne zhvillimet e tanishme por shumë me herët po ashtu edhe ne fillet e organizimit të luftës çlirimtare ku disa ishin pro organizimit dhe disa kundër duke e sabotuar atë,po ashtu arrogancë e mos uniteti vazhdoj edhe pas çlirimit ne vend.Ne kohën e UNIMIK-ut,pastaj të 6 pikat e famshme të Ban Ki-moon të Demerkacionit,Asocacionit,Gjykata Speciale e deri të votimi i presidentit aktual dhe ne vazhdimësi.

Me ç’rast uniteti i klasës politike dhe inatet e liderëve të tyre veçse vazhduan tutje ku qeveria e PAN-it ishte formuar dhe varur pikërisht nga L.Serbe gjë që edhe e kishin prite me ore të tera nga Beogradi që kishte marr bekimin e Aleksander Vuçiqiqt për ta formuar qeverinë e PAN-it ne Prishtine.

Veç tjerash produkt i L.Serbe dihet kush është dhe ajo që jam kundër saj vetëm ne aspektin politik që është neutral ndaj statusit të Kosovës por jo edhe ne qeverisjen e tyre ne nivelin lokal të komunave dhe nivelin qendror ne qeveri që nuk vrahet se keqqeverisin ma keq se partitë shqiptare.

Prandaj uroj kësaj radhe klasa politike partitë që janë pjese e kuvendit t’i lajnë inatet e tyre personale e partiake dhe të bashkëpunojnë njëra me tjetrën për interesa të shtetit dhe të qytetarit,ta formojnë qeverinë pa qenë të varur dhe pa kushtëzime të Listës Serbe të Beogradit dhe të Aleksander Vuçiqit.

Hysni Gashi: LipjaniPress.com//

Facebook Comments

Related posts

Veseli bashkëbisedon me rininë në Prizren (Foto)

lipjanipress

Familjari e konfirmon vdekjen e Lavdrim Muhaxherit

lipjanipress

Krijimi i Qeverisë së re proces i komplikuar, ja çfarë thonë analistët

lipjanipress

Rrëfimi i Hamëz Jasharit, pak ditë para sulmit nga forcat serbe (Video)

lipjanipress

Policia jep detaje për protestën e sotme kundër ardhjes së Vucicit në Kosovë

lipjanipress

Reflektime nga Pajtimet e Gjaqeve (Ismail Gashi)

lipjanipress

Urimi i veçantë i kryetarit legjendar

lipjanipress

Lekaj: Shpresoj që Mustafa të mos ulet më kurrë në karrigen e kryeministrit

lipjanipress

Të hënën funksionalizohet zyra për vërtetime të veteranëve (Video)

lipjanipress

Serbia ka bllokuar linjën energjetike Kosovë-Shqipëri

lipjanipress

Mustafa: Qeveria fajtore pse sektori publik është më i favorizuar se ai privat

lipjanipress

Si do të përgjigjej NATO nëse Serbia anekson Veriun?

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli