LipjaniPress

21 Masi Dita Botërore të Sindromes “Down”

Lipjani

Kjo Ditë shënohet për të gjithë fëmijëve dhe njerëzve që vuajnë nga Sindromën “Down”.
Kjo ditë shënon përvjetorin e 10-të dhe është zëri i njerzëve që kanë këtë Sindromë.
Synimi i kësaj dite është ndërgjegjësimi, informimi si dhe promovimin për persanat që kanë këtë Sindromë në mënyrë që të jetojnë me dinjitet dhe për të qenë aktivë e pjesëmarrës në komunitetin dhe shoqërinë ku jetojnë.
Personat me Sindromë Down gëzojnë të drejtat të plota dhe të barabarta me të gjithë të tjerët.
Sindromë “Down”, u përcaktua fillimisht si ç’rregullim kromozomik në vitin 1959 nga një pediatër dhe gjenetist francez, Jerome Lejeune./Lipjanipress.com//
B.D. Olluri.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Sabit Pacolli nuk ndalet me vetum tek sporti lipjanas por ndihmon tani edhe sindikaten e pensionistëve ne

lipjanipress

Dr. Fitim Selimi edhe solemnisht ka pranuar nominimin Kandidat per Kryetar te Lipjanit.

lipjanipress

Një shtyllë elektrike në Dobraj të Lipjanit rrezikon seriozisht kalimtarët dhe banoret pranë shtyllës elektrike(FOTO)

lipjanipress

LDK Dega në Lipjan fton të gjithë simpatizantet se më datën 17.03.2017 kremtohet 27 vjetori i themelimit të LDK-së dega Lipjan

lipjanipress

Kryetari Imri Ahmeti ka vizituar fillimin e punimeve tek udhëkryqi Lipjan – Magurë -Shtime.

lipjanipress

Aksident në Lipjan (FOTO)

lipjanipress

Selatin Retkoceri kandidat për deputet në Kuvendin e Kosovës nga Lëvizja VETËVENDOSJE

lipjanipress

Sabit H. Pacolli: Kryetari i degës së AKR-së në Lipjan uron besimtaret islam muajin e shenjtë të Ramazanit

lipjanipress

Ilir Tasholli Aderon ne LDK njëri nga drejtorët në qeverisjen aktuale në (AAK)

lipjanipress

Nëndega e PDK-së në Dobrajë të Madhe mbështetet fuqishëm koalicionin PDK-AAK-NISMA dhe të tjerët(FOTO)

lipjanipress

Lëvizja Vetëvendosje – Lipjan : SHËRBIMET SHËNDETËSORE NË LIPJAN NË GJENDJE TË RËNDË

lipjanipress

Lipjan: PDK- mbajti mbledhjen e rregullt te radhës

lipjanipress
Skip to toolbar