LipjaniPress

Abrashi: S’kemi kohë për dëshirat e opozitës

Lajme

Ministri i Punës e Mirëqenies Sociale dhe zëdhënësi i Qeverisë, Arban Abrashi ka treguar se në takimin që presidenti Hashim Thaçi kishte me kryeministrin Isa Mustafa dhe kryeparlamentarin Kadri Veseli është diskutuar për obligimet ndërkombëtare që ka Kosova.
“Pas telasheve që janë ngritur dhe përfunduar në mënyrë pozitive, si muri, treni e dialogu mbesin dy-tri çështje në mënyrë që të hapim perspektivën evropiane të Kosovës”.

“Demarkacioni hap rrugën për liberalizimin e vizave dhe është një nga parakushtet e formimit të ushtrisë”.

Abrashi që ishte i ftuar në Ballë për Ballë të emisionit Ora e Fundit në Klan Kosova ka thënë se është formuar Komisioni Shtetëror për matjen e territorit të Kosovës, e ku ftesë ka pasur edhe opozita.

“Opozita gjen arsye që të refuzojë, por ky Komision është i pavarur dhe ka ekspertë të fushave dhe institucione që kanë peshë”.

“Ne nuk presim kohë të presim opozitën për dëshirat e tyre, ne duhet të kryejmë punët tona”.

“Ky raport i Komisionit do të ndihmojë të gjithë ata që kanë pasur mëdyshje për shënjimin e kufirit”.

Ministri Abrashi ka thënë poashtu se edhe Asociacioni i komunave me shumicë serbe është poashtu obligim ndërkombëtar që duhet të bëhet sa më shpejt.

“Duhet të reagojmë shpejt, sepse Parlamenti Evropian nuk ka kohë të na pret në pafundësi dhe është shumë problem nëse ne klasa politike dhe Kuvendi shndërrojmë proceset teknike në ato politike”.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Selatin Retkoceri kandidat për deputet në Kuvendin e Kosovës nga Lëvizja VETËVENDOSJE

lipjanipress

Takime “urgjente” për Kosovën në Serbi

lipjanipress

Deputeti i PS-së vizitë në familjen e Klement Balilit, ja çfarë thotë për “Eskobarin e Ballkanit

lipjanipress

Ashkalit e Lipjanit të mobilizuar për Zgjedhjet Lokale

lipjanipress

Sa trupa e çfarë armë do të kenë Ushtria e Kosovës?

lipjanipress

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka vizituar Banullën dhe Gadimen Haradinaj: Do ta mbështesim fuqishëm dr. Fitim Selimin për kryetar të Lipjanit(Video+Foto)

lipjanipress

Arrestohet një zyrtar i lartë i Qeverisë, kërkonte para për të hequr një lëndë nga gjykata

lipjanipress

Drama e avionit britanik në Danimarkë (Foto)

lipjanipress

Luhatet koalicioni qeverisës, Kosova drejt zgjedhjeve

lipjanipress

Intelektuali Agim Bahtiri godet komandantët

lipjanipress

Shumë fshatra të Lipjanit tashmë tre ditë pa rrymë

lipjanipress

Grainca: LDK e gatshme në çdo moment për zgjedhje

lipjanipress
Skip to toolbar