LipjaniPress

Alarmi vjen nga Franca: Trump dhe Putin do të “rivizatojnë” hartën e Evropës

Lajme

​Donald Trump dhe Vladimir Putin po tentojnë të rivizatojnë hartën e Evropës, pas bombës ‘Brexit’ nga Britania e Madhe.
Alarmi vjen nga një grup i politikanëve francezë, me në krye Jean-Pierre Raffarin, ish-kryeministër i Francës dhe raportohet nga The Independent.

Presidenti i ri amerikan, thonë ata, mund të përdorin nevojën e dëshpëruar të Britanisë për një marrëveshje tregtare me Shtetet e Bashkuara, për të minuar dhe dobësuar Bashkimin Evropian.

Theresa May ishte udhëheqësi i parë i huaj që vizitoi Shtëpinë e Bardhë pas zgjedhjeve dhe Trump deklaroi se një marrëveshje e re tregtare mes SHBA dhe Britanisë së Madhe do të bëhet me shpejtësi pas Brexit.

Diplomatët europianë theksojnë se Londra ka luajtur në mënyrë të përsëritur “kartën Trump”, përcjell Panorama, duke pretenduar se duke e lënë tregun e vetëm evropian nuk do të ketë pasoja negative ekonomike.

Trump dhe këshilltarët e tij kanë qenë të zëshëm në sulmet e tyre në Bashkimin Evropian, dhe Jean-Pierre Raffarin, ish-Kryeministri francez, ka shprehur shqetësim të thellë se administrata amerikane ka në shënjestër shtetet individuale anëtare për marrëveshje britanike të stilit dypalësh për të testuar solidaritetin e BE.

“Trump është duke u përpjekur të mbajtur peng BE-në me Brexit”, tha ai, duke shtuar se “Vladimir Putin dhe aleatët e tij mund të përdorin të tilla manovra për të destabilizuar aleancën evropiane perëndimore”.

Sipas tij, kjo parashikon përpjekjen për t’i ndarë shtetet.

“Takimi mes May dhe Trump është diçka që na prek. Vështirësia me Trump është se ai është plotësisht i paparashikueshëm, ne duhet të shohim se çfarë ai do të bëjë. Por ne kemi marrë sinjale shqetësuese”, tha Rafarin.

“SHBA dëshiron të bëjë marrëveshje dypalëshe me miqtë e saj. Ne nuk pranojmë këtë qasje, ne jemi të bashkuar në Bashkimin Evropian dhe ne duhet të qëndrojnë së bashku”, tha ai më tej.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

LUKSI I DEPUTETËVE ME BUXHET TË SHTETIT.

lipjanipress

Një muaj paraburgim policit dhe zyrtarit të Shërbimeve Korrektuese për armëmbajtje pa leje

lipjanipress

Kush po kërkon të ndërtojë 5 spitale në qendrat më të mëdha rajonale? Tregon ministrja Bajrami (Video)

lipjanipress

“The Times” publikon dokumentin sekret: Kush e organizoi grushtin e shtetit në Turqi

lipjanipress

Begaj: Krenar që Nuk Kishte Asnjë të Vdekur nga Rriqrat

lipjanipress

Njoftohen të gjitha klubet sportive cilat aktivitetin sportiv e zhvillojnë në Komunë e Lipjanit

lipjanipress

Hoxhaj pret mbështetjen e SHBA-së në synimet për ndërkombëtarizim

lipjanipress

Hajriz Rashiti zgjedhet punëtor më i dalluar i vitit 2018 (FOTO)

lipjanipress

AMBASADA BRITANIKE: QEVERIA ARGUMENTOI LIGJSHMËRINË E DREJTORIT TË DOGANAVE

lipjanipress

Aktakuzë për Koordinatorin e Inspektoratit të Punës që morri 10 mijë Euro ryshfet

lipjanipress

Vazhdojnë përplasjet në Podujevë: LDK thotë se PDK po i krahason arsimtarët me qentë

lipjanipress

Ky është vendimi i Gjykatës turke për gylenistët e deportuar nga Kosova

lipjanipress
Skip to toolbar