LipjaniPress

Alarmojnë ekspertët: Koreja Veriore gati ta zhvillojë raketën që e mbërrin SHBA-në

Lajme

Testimi i suksesshëm i raketës me rreze të mesme dhe gjata veprimi nga Koreja Veriore tregon për një përparim të rëndësishëm të Koresë Veriore në përpjekjen e saj për ta ndërtuar raketën balistike interkontinental. Kjo, sipas ekspertëve, është shenj shqetësuese për gadishullin korean dhe Shtetet e Bashkuara.

Ekspertët kanë thënë se raketa e testuar dje do ta arrinte një distancë prej të paktën 4.000 kilometrave nëse do të shkrepej në trajektore standarde, transmeton Express.

Sipas projekti monitorues “38 North” me bazë në SHBA, testimi i djeshëm përfaqësinë një nivel të performancës që nuk është parë asnjëherë deri më tani nga Koreja Veriore.

“Duket se jo vetëm që ka demonstruar një raketë balistike me rreze të mesme veprimi që mund t’ua mundësojë atyre që ta godasin seriozisht bazën e SHBA-së në Guam, por çka është më e rëndësishmja, mund të përfaqësojë një përparim të qëndrueshëm drejt zhvillimit të raketës balistike interkontinentale,” sipas këtij grupi monitorues.

Testimet e vazhdueshme të raketave nga Veriu gjatë këtij vitit – edhe pse jo të gjitha prej tyre të suksesshme por që shkelur sanksionet e OKB-së – kanë shkaktuar alarm ndërkombëtar dhe i kanë rritur tensionet me SHBA-në.

SHBA-ja dhe Japonia e kanë thirrur një takim urgjent të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për të martën.

Koreja Veriore është e njohur për zhvillimin e armëve bërthamore – ka kryer pesë testime bërthamore – dhe raketave që janë në gjendje ta godasin cakun me ato armë bërthamore. Të dyja bien në kundërshtim me sanksionet e OKB-së.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Qëllohet me armë për vdekje derisa po xhironte një videoklip muzikor (Foto)

lipjanipress

Prishtinë, arrestohen dy të mitur për posedim të narkotikëve

lipjanipress

E pazakontë në Vlorë/ Seks në makinë, vdes gjatë aktit 58-vjeçari

lipjanipress

Hapja Zyrtare e Fushatës nga LDK-Lipjan bëhet në Gadime (te Shpella), nga ora 19:00.

lipjanipress

Ish-kryeministrit Bajram Rexhepi i keqësohet gjendja shëndetësore

lipjanipress

Sot dita e fundit e kualicionëve zgjedhore sapo u lidh një Kualicion zyrtarisht

lipjanipress

Haradinaj: Nëse Qeveria vonon projektligjin e Ushtrisë, e bëjmë deputetët

lipjanipress

BE kundër pezullimit të dialogut: Nuk kontribuon në normalizim të marrëdhënieve Kosovë-Serbi

lipjanipress

Mbahet mbledhja e KK-së ,të Lipjanit: Votëbesimi i kryesueses tëKuvendit të Komunës Vlora Limani-Hajnuni: unë jam këtu që ti masim numrat me që ata kështu e kuptojnë demokracinë,

lipjanipress

ZYRTARE: Avdullah Hoti kandidat i LDK’së për kryeministër

lipjanipress

Nënkryetari i Komunës së Lipjanit, Fauz Xhemajli priti në takim sot Zëvendësministrin për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural, Shukri Maxhuni.

lipjanipress

Vdekja e 27-vjeçares në Gjinekologji: Familja kërkon ekspertizë të re (Video)

lipjanipress
Skip to toolbar