LipjaniPress

Ambasadorja gjermane: Jemi të dëshpruar me propozimin për Ushtrinë

Lajme

Ambasadorja gjermane në Kosovë, Angelika Viets, ka thënë të jenë të dëshpruar me propozimin e presidentit Hashim Thaçi për transformimin e FSK’së në ushtri. Kjo sipas saj për faktin se transformimi do të duhej të bëhej në përputhje me Kushtetutën.

Ambasadorja Viets në një intervistë për gazetën Kosova Sot, ka thënë se pavarësisht faktit se ata nuk pajtohen me këtë formë të transformimit Ushtria e Kosovës megjithatë do të njihet nga Gjermania, pasi siç ajo është shprehur, njihen shtetet e jo ushtritë, dhe Gjermania e ka njohur Kosovën, përcjellë gazetametro.net.
“Definimi i mandatit dhe strukturës së FSK-së janë vendim sovran i Kosovës. Megjithatë, çdo transformim do të duhej të bëhej në përputhje me Kushtetutën e Republikës së Kosovës dhe nëpërmjet një procesi transparent politik, në të cilin do të përfshiheshin të gjitha palët. Vendimmarrësit duhet të marrin në konsideratë deklaratën e NATO-s, sipas së cilës NATO do t’i duhej ta rishikonte nivelin e përkushtimit, në veçanti për sa i përket ndërtimit të kapaciteteve, në qoftë se miratohet draftligji i propozuar”.

“Ne jemi të dëshpëruar, që propozimi nuk është diskutuar paraprakisht në mes të Kosovës dhe partnerëve të NATO-s dhe aktorëve të tjerë relevantë. Ne jemi të brengosur që ky propozim e rrezikon bashkëpunimin e Kosovës me NATO-n dhe vë pengesa në dialogun për normalizim. Ne e kemi mbështetur fuqishëm gjatë gjithë kohës një Kosovë të pavarur dhe sovrane. Megjithatë, shprehim keqardhje që polarizimi i çështjeve, sikurse kjo e heq vëmendjen nga reformat shumë më urgjente, siç është implementimi i një sigurimi shëndetësor, apo ofrimi i një mirëqenieje më të mirë sociale për njerëzit”.

“Ushtritë nuk njihen. Njihen shtetet dhe Gjermania e ka njohur Kosovën, pothuajse që në orët e para pas pavarësimit Gjermania kërkon proces transparent politik dhe kushtetues”, ka thënë ambasadorja gjermane në Prishtinë.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Kthehet në rigjykim rasti i Oliver Ivanoviq-it

lipjanipress

Sipërmarrësi rus paralajmëron: Brexit mund të çojë drejt një lufte të re

lipjanipress

Aksident dy vetura tek semaforat në Lipjan tre persona të lënduar,(FOTO)

lipjanipress

Deliu-Kodra: 22 tetori do dëshmojë fuqinë e PDK’së

lipjanipress

Nikoliq heqë dorë nga gara presidenciale në Serbi?

lipjanipress

Edi Rama në AKK: Procesi i Ramushit do të përfundojë ashtu siç duhet

lipjanipress

Vdes një i paraburgosur në Lipjan

Press Lipjani

Ministri Selimi shuan Departamentin e hetimeve mjekoligjore të krimeve të luftës (Video)

lipjanipress

Lëvizja Vetëvendosje – Lipjan: Ftesë për qytetarët

lipjanipress

Tsipras në Beograd: Askush s’mund të na bëjë presion për njohjen e Kosovës

lipjanipress

Albin Kurti pikëllohet për rrënimin e murit

lipjanipress

Gjatë fundjavës në Shkup 23 aksidente, një i lënduar rëndë disa veta më lehtë

lipjanipress
Skip to toolbar