LipjaniPress

Arifi: Komunistit Riza Halimi i pengonin sukseset që ia sollëm Preshevës

Lajme

Ish-kryetari i Preshevës, Shqiprim Arifi, në Interaktiv të KTV-së ka treguar arsyet e largimit të tij nga posti i të parit në Preshevë, ditë më parë.

Akoma pa mbushur një vit në krye të Preshevës, Arifi ishte larguar nga ky post dhe thotë se kjo erdhi për shkak të moslejimit të mbarëvajtjes së udhëheqjes komunale nga partitë tjera dhe ish-kryetari i Preshevës Riza Halimi.

“Atje është sistemi më ndryshe. Asambleja e zgjedh kryetarin e komunës. Votat shkojnë te asamblistët që nga radhët e tyre zgjedhin kryetarin. Vitin e kaluar ishim fuqia e dytë në zgjedhjet lokale dhe kemi bërë koalicion me fuqinë e tretë, që ishte parti e vjetër me një mentalitet post-komunist dhe që ka treguar se nuk ka bërë shumë për vendin, por me shpresën për disa persona që janë të rinj dhe mund të sjellin ndryshime kemi hyrë në koalicion. Megjithatë, Riza Halimi përdor të gjithë njerëzit si kukulla për të na penguar mbarëvajtjen e pushtetit lokal dhe ka ardhur në atë moment që pasi pa sukseset tona dëshironte t’i ndalte ato. U bashkuan të gjitha partitë dhe na larguan. Riza Halimi dëshironte që edhe një herë të ishte në pushtet. Lakmia për pushtetin nuk e bindi edhe pse ne po bënim mirë për popullatën”, ka thënë ai në Interaktiv.

Arifi ka akuzuar deputetin e Kuvendit të Serbisë për dallavere në Preshevë dhe atë e ka quajtur “Titist, komunist”

“Ai e ka dëshmuar veten se është një komunist i përbetuar”, ka thënë Arifi.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Serbia rekruton 500 ushtarë më shumë pas tensioneve me Kosovën

lipjanipress

Kuvendi merr vendim për emërimin e sheshit tek teatri i qytetit me emrin Ismail Kadare

Press Lipjani

Deputeti i PDK’së i kërkon Mustafës ta ndërrojë Ministrinë e Shëndetësisë

lipjanipress

Veliu për plagosjen në Podujevë: Policia ta hetojë rastin

lipjanipress

PDK-Lipjan Ismet Hajrullahu, nominohet kandidat për kryetar të komunës së Lipjanit nga Partia Demokratike e Kosovës!

lipjanipress

Vettingu “godet” gjyqtarët dhe prokurorët, Ambasada e SHBA-ve revokon vizat për disa prej tyre

lipjanipress

Iraku nuk e njeh Kosovën edhe pse “po përballet me presion”

lipjanipress

N J O F T I M:Njoftohen qytetarët për vazhdimin e afatit të konkursit publik për ndarjen e banesave në Komunën e Lipjanit.

lipjanipress

Gjykata Speciale ende nuk është e gatshme të nis procedurat gjyqësore

lipjanipress

“Murtaja e bardhë” në Serbi, çdo vit një qytet më pak

lipjanipress

Telashe të mëdha me ngrohje në shkollat e Prishtinës

lipjanipress

E tmerrshme: “Shteti Islamik” nis të bombardojë edhe me dronë (Video)

lipjanipress
Skip to toolbar