LipjaniPress

Azilkërkuesit në Kosovë me apartamente banimi

Lajme Lipjani

Të kërkosh Azil në Kosovë në Qendrën për Azilkërkues në fshatin Magure do të thotë të pajisesh me apartament banimi.
Kjo është një nga mënyrat e jetesës për azil në këtë qendër .

Fitim Zatriqi udhëheqës i qendrës për azilkërkues thotë se aktualisht në Kosovë kanë kërkuar azil rreth 44 persona përkundër kapacitetit prej 100 persona që posedon kjo qendër.

“Varësisht ku ka kërkuar azil personit i merren gjurmët e gishtërinjëve, i bëhet fotografimi dhe mbushet formulari inicial për azil”, tha ai për Tribuna Channel.

Aktualisht kjo qendër akomodon 5 azilkërkues nga Siria dhe Afganistani.

Por si përfundojnë këta azilkërkues në këtë qendër na tregon udhëheqësi i saj.

Apartamentet, kuzhina, lavanderia, kopshti për fëmijë, biblioteka, kurset e gjuhës janë vetëm disa nga kushtet që posedon ky objekt.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Pas akuzave të Presidentit vjen përgjigja nga Brukseli: Kosova t’i kryejë punët

lipjanipress

Vdekja e 4-vjeçarit nga qentë, helmim masiv i kafshëve të rrugës nëpër Maqedoni

lipjanipress

U promovua enciklopedia “Bardhësitë e Atdheut

Press Lipjani

Urimi i veçantë i kryetarit legjendar

lipjanipress

LISTA E KANDIDATËVE TË SUBJEKTIT POLITIK AKR DEGA LIPJAN SI DHE SUBJEKTI POLITIK PARTIA LIBERALE DEGA LIPJAN

lipjanipress

Hoti alarmon Shpend Ahmetin: LDK e gatshme ta drejtojë Prishtinën

lipjanipress

Pal Lekaj ia atribuon meritat për pavarësinë e Kosovës shefit të tij

lipjanipress

Kryeministrja britanike paralajmëron Skocinë: S’mund të jeni pjesë e BE’së si të pavarur

lipjanipress

Nikoliq: Thaçit ia zgjata dorën, por i thashë se je kriminel

lipjanipress

Një grup prej 11 intelektualë e profesorë universitarë i bashkohen Nismës për Kosovën

lipjanipress

Komunikat :Partia e Ashkalive për Integrim Dega-Lipjan

lipjanipress

Goni Koci kërkon të zhduket ‘Vetëvendosje’

lipjanipress
Skip to toolbar