LipjaniPress

Britania dërgon qindra ushtarë, tanke dhe armatim të rëndë në kufirin me Rusinë

Bota Lajme

Qindra ushtarë britanikë dhe tanke janë rrugës për në kufirin e Europës me Rusinë, në shfaqjen më të madhe të forcës kundër Moskës që nga Lufta e Ftoftë, transmeton koha.net
Rreth 120 trupa janë vendosur në bazën ajrore në Estoni, që është në kufi me Rusinë dhe sheh Moskën si kërcënim të Perëndimit.

Treqind makina do të mbërrijnë gjatë javës së ardhshme, duke përfshirë makinat luftarake ‘Warrior’, tanket Challenger 2 dhe altileri AS90, transmeton koha.net.

Trupa të tjerë britanikë do të dërgohen, duke u bërë rreth 800 gjatë muajit të ardhshëm, dhe të gjitha me kërkesë të Estonisë, si pjesë e një zhvillimi të madh të NATO-së në Europën Lindore.

Sekretari i mbrojtjes së Britanisë, Sir Michael Fallon ka thënë se kjo lëvizje është më shumë rreth asaj “të ngrihemi kundër agresionit rus”.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Daçiq i rren amerikanët se shqiptarët mund t’i sulmojnë serbët në veri të Kosovës

lipjanipress

Merkel paralajmëron Trumpin për masat proteksioniste

lipjanipress

Familja gjakovare ua falë gjakun e dy djemve familjes nga Peja

lipjanipress

M.Tahiri: Punësimi mbetet ende sfida më e madhe për të rinjët e Ashkalinjëve

lipjanipress

Kërkohet ndihmë për shërimin e voglushes Elsa Sopa

lipjanipress

Mediat kroate: Serbët dëbuan kroatët nga Janjeva e Kosovës

lipjanipress

Bukuresht: Qeveria formalisht e pezullon dekretin që nxiti protesta masive

lipjanipress

Haziri koordinohet me BIK’un në Gjilan “për ndërtimin e xhamive dhe një qendre islamike”

lipjanipress

PDK dhe LDK flasin për emrat e mundshëm për garën e Prishtinës

lipjanipress

Të rinjtë të gatshëm t’i shërbejnë Ushtrisë së Kosovës

lipjanipress

Hoxha: Rruga drejt integrimit e vetmja alternativë

lipjanipress

Obama thyen heshtjen, lëvdon protestat kundër Trump

lipjanipress
Skip to toolbar