LipjaniPress

Bukuresht: Qeveria formalisht e pezullon dekretin që nxiti protesta masive

Bota Lajme

Qeveria social demokrate rumune formalisht e ka pezulluar një dekret emergjent që disa vepra korrupsioni nuk i konsideronte më si vepra penale.
Vendimi u mor pas protestave masive që për gati një javë u mbajtën në tërë Rumaninë.

“Dekreti është hequr”, i ka thënë Reutersit një zyrtar qeveritar.

Kryeministri rumun, Sorin Grindeanu, ka njoftuar mbrëmë se ka vendosur ta pezullojë dekretin sepse nuk dëshiron që vendi të ndahet.

“Rumania duket e thyer në dy pjesë”, ka thënë Grindeanu.

Njoftimi i tij u bë deri dhjetëra mijëra njerëz protestonin në tërë vendin.

Policia ka njoftuar protesta e fundit ka pasur 330 mijë pjesëmarrës, që e bënë atë demonstratën më të madhe prej vitit 1989 ku u rrëzua regjimi dictatorial i Nikolla Çausheskut.

Dekreti qeveritar do të mbronte dhjetëra politikanë të dënuar apo hetuar për korrupsion.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Ministri Shala falënderon ambasadorët për ndihmën që dhanë për rrënimin e murit

lipjanipress

Ministria e Bujqësise nuk ka mjete të mjaftueshme per ti permbushur kërkesat e fermerëve të dëmtuar nga Natyra.

lipjanipress

AGK-ja dënon presionin dhe fyerjet ndaj gazetarit të KOHËS, Agim Ademi

Granit

Une Florim Shala anetar i Kryesise se PDK-se – dega ne Lipjan, demantoj lajmin e meparshem te disa mediave

lipjanipress

Miratohet rezoluta: Krijimi i Ushtrisë në koordinim me SHBA dhe NATO’n

lipjanipress

Seanca për Haradinajn nesër në ora 09:00

lipjanipress

Banka Qendrore e Kosovës paralajmëron qytetarët të kenë kujdes me Bitcoin!

lipjanipress

Të hënën Kryesia, për seancën e Kuvendit parashihen dy interpelanca të kryeministrit

lipjanipress

Ramadan Muja, një mandat duke u ballafaquar me drejtësinë

lipjanipress

Lista Srpska nuk do ta japë miratimin për formimin e ushtrisë

lipjanipress

Adem Grabovci në seancën gjyqësore dëshmitar i Prokurorisë në gjykimin e Fatmir Limajt(VIDEO)

lipjanipress

Vazhdojnë tutje protestat në Rumani (FOTO)

lipjanipress
Skip to toolbar