LipjaniPress

Çka po ndodh, blindohet Moska me trupa, raketa dhe avionë

Lajme

Një ditë më parë presidentit rus, Putin kërkoi gatishmëri të lartë forcave ajrore për të qenë gati për luftë.
RS raporton sot se sistemi i mbrojtjes ajrore është mobilizuar në afërsi të Moskës në një stërvitje të parakoshme.“Njësitë e forcës së mbrojtjes ajrore që janë përgjegjëse për të mbrojtur Moskën dhe rajonin qendror janë vënë në gatishmëri të lartë luftarake,” tha Ministria ruse e Mbrojtjes në një deklaratë.

Kontrolli përfshin ripozicionimin e baterive të S-300, sistemet e mbrojtjes ajrore S-400 dhe raketave, tha ministria. Stërvitja e mbrojtjes ajrore është pjesë e urdhrit të Putin për forcat ajrore. Ajo përfshin rreth 45,000 trupa, 1700 pjesë e pajisjeve ushtarake, duke përfshirë 150 avionë dhe 200 lëshues raketash tokë-ajër. Detajet i ka dhënë zëvendës ministri i Mbrojtjes Aleksandr Fomin, që informon lidhur me situatën.

“Gjatë testit ne i kushtojmë vëmendje të veçantë vendosjes së mbrojtjes ajrore dhe gatishmërisë së grupeve të aviacionit për t’iu përgjigjur një agresioni,” tha Fomin.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Familja e Azem Berishës nga Janjeva në përkrahje të z. Hajrullahu

lipjanipress

DETAJET e ngjarjes tronditëse në Fier, çfarë ndodhi me nxënësen e Dizajnit

Press Lipjani

Këto foto të Norës me Robertin nuk i keni parë deri më tani (Foto)

lipjanipress

PDK-Lipjan:Kryetari Hajrullahu vizitoi shoqatën e të burgosurve politik në Lipjan

lipjanipress

Nxënësit shqelmojnë dhe përplasin karriget në Shtime(VIDEO)

lipjanipress

Une Florim Shala anetar i Kryesise se PDK-se – dega ne Lipjan, demantoj lajmin e meparshem te disa mediave

lipjanipress

Apel të gjitha institicioneve shqiptare (Video)

lipjanipress

Skandal në Beograd: “Vëllazëria” serbo-ruse përfundon në therje me thika (VIDEO)

lipjanipress

“Shiu i përgjakshëm” godet Bosnjën dhe Hercegovinën

Press Lipjani

Kjo është dëshmia që e konfirmon! Iluminati ekziston

lipjanipress

Për çfarë po gëzohet këshilltari i Mustafës? (Foto)

lipjanipress

Kraishta dhe Varigoci me LDK-në për kryeministrin në ardhje Prof.Dr. Avdullah Hoti

lipjanipress
Skip to toolbar