LipjaniPress

Daçiq i rren amerikanët se shqiptarët mund t’i sulmojnë serbët në veri të Kosovës

Lajme

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, i cili ndodhet në Washington i ftuar për Lutjet e Mëngjesit, ka shprehur drojën nga “ndonjë akt i pamatur” i Prishtinës, që do të mund të shkaktonte destabilitet rajonal, raportojnë mediet serbe të ketë deklaruar ai.

Sipas B92, ai ka shprehur drojën se mund të ndodhë që të sulmohen serbët në veri të Kosovës dhe këtë shqetësim thuhet t’ia ketë përcjellë administratës amerikane, duke e informuar për situatën në Kosovë.

“E kemi informuar administratën amerikane për gjithë këtë situatë. Ajo që tani dëshirojmë është të vendosim kontakte sa më parë me administratën e re amerikane dhe të bisedojmë seriozisht mbi të ardhmen e tërë rajonit”, citohet të ketë thënë Daçiq.

Daçiq, i cili ka marrë pjesë në Lutjet e Mëngjesit, mikpritës i të cilave ka qenë presidenti Donald Trump, i ka thënë RTS-së se ka biseduar me kongresistë dhe senatorë mbi marrëdhëniet midis Serbisë e SHBA-së, por edhe për situatën në Kosovë.

Daçiq ka qenë njëri nga njerëzit më të afërt të Sllobodan Millosheviqit, kur shpifjet dhe trillimet demonizuese ndaj shqiptarëve, si hyrje për të kryer masakra mbi ta, ishin kthyer në praktikë dominuese të politikës dhe të veprimeve serbe.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

A është intervistuar Hashim Thaçi për krime të luftës? (Video)

lipjanipress

Veseli:Fillimi i Ri është garancë për Shtetin e Kosovës dhe fuqizimin e tij (FOTO)

lipjanipress

Zaev sot në Gjykatë për seancën e re të rastit “Ryshfeti”

lipjanipress

Nisma planifikon të nisë mocion mosbesimi kundër Qeverisë

lipjanipress

Në sheshin Adem Jashari në Lipjan shumë shpejt do të vendoset Shtatorja e Komandantit Legjendar Adem Jashari

lipjanipress

Arsim Jashari zyrtarizon kandidimin për Asamable Komunale Lipjan

lipjanipress

Mblidhen 47 mijë euro për veteranin britanik të UÇK-së(FOTO)

lipjanipress

E rrahu dhe e la të zhveshur ish-të dashurën në rrugët e Shkupit

lipjanipress

Qeveria Mustafa pranë rrënimit, ja çfarë thotë partia e tij për koalicionin

lipjanipress

Avokati Alban Arifi: Kryetari i Lipjanit Imri Ahmeti, përmes padisë, po kërcënon gazetarin Granit Duriqi

lipjanipress

Propozohet ndalimi i importit të veturave më të vjetra se 10 vjet

lipjanipress

Muja u shkruan kolegëve: Ky është propozimi im për demarkacionin

lipjanipress
Skip to toolbar