LipjaniPress

Debat i ashpër i kandidatëve presidencialë francezë për Evropën

Lajme

Liderja e ekstremit të djathtë francez, Marine Le Pen, u sulmua nga të gjitha anët për të ardhmen evropiane të Francës, në përballjen e kandidatëve presidencialë në debatin e dytë televiziv.

Kandidati i qendrës, Emmanuel Macron, tha se propozimet nacionaliste të zonjës Le Pen çojnë në “luftë ekonomike”, raporton BBC.

Por ajo u akuzua edhe nga e djathta për mungesë ashpërsie të mjaftueshme për anëtarësinë e Francës në BE.

Francois Fillon, ndërkohë, tha se Francës i duhet Evropa, si përgjigje ndaj SHBA-së dhe Kinës.

Le Pen, si lidere e Frontit Kombëtar (FN), premtoi rivendosjen kontrollit të kufijve të Francës dhe heqjen e euros, ose përndryshe do të mbajë një referendum për dalje nga BE-ja.

Macron, si favorit i zgjedhjeve, akuzoi zonjën Le Pen për gënjeshtra, dhe tha se “nacionalizmi do të thotë luftë”.

“Ju jeni duke thënë të njëjtat gënjeshtra që ne kemi dëgjuar nga babai i juaj për 40 vjet”, tha ai.

Le Pen, e cila gjithashtu u sulmua nga kandidati konservator Fillon, u përgjigj: “Ti nuk duhet të pretendosh të jesh diçka e re, kur ju je duke folur si fosilet që janë të paktën 50 vjeç”.

Franca mban raundin e parë të votimit më 23 prill. Përveç nëse një kandidat fiton më shumë se 50% të votave, dy pretendentët kryesorë do të shkojnë në një raund të dytë më 7 maj.

Te gjitha sondazhet nxjerrin dyshen Macron – Le Pen si kandidatqë që shkojnë në raundin e dytë ku Macron do t’a mposhtë me lehtësi Le Pen./express/.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Vazhdojnë përplasjet në Podujevë: LDK thotë se PDK po i krahason arsimtarët me qentë

lipjanipress

Komandanti amerikan kërkon më shumë trupa për të mposhtur talebanët

lipjanipress

A bash te Daut Haradinaj paska mbetur puna a?!

lipjanipress

Deklarata ‘bombë’ e presidentes kroate për serbët

lipjanipress

Adem Grabovci në seancën gjyqësore dëshmitar i Prokurorisë në gjykimin e Fatmir Limajt(VIDEO)

lipjanipress

Degjeneron seanca plenare, deputetët e PD “rrethojnë” Tahirin në foltoren e Kuvendit

lipjanipress

Lista Serbe: Jeremiq s’mund t’i shohë serbët e Kosovës në sy

lipjanipress

Protestë gjithë popullore kundër vendimit politik në rastin e Kumanovës.

lipjanipress

Selim Pacolli sqaron se kur do të përfundojë kufizimi për veturat në Prishtinë

lipjanipress

Ministri Hamza tregon kush do të përfitojë nga rritja e pagave

lipjanipress

Bukuresht: Qeveria formalisht e pezullon dekretin që nxiti protesta masive

lipjanipress

KEDS-i kishte mashtruar me reduktime, dënohet me 45 mijë euro

lipjanipress
Skip to toolbar