LipjaniPress

Deklasifikohen pamje nga shpërthimet bërthamore në SHBA (VIDEO)

Bota Lajme

Videot e tmerrshme të shpërthimeve bërthamore që janë regjistruar nga pothuajse çdo kënd dhe çdo distancë, janë ruajtur me fanatizëm nëpër trezorët në mbarë Amerikën, dhe tani për herë të parë janë publikuar në YouTube.

Nga rreth katërmijë filma janë skanuar, 750 prej tyre janë deklasifikuar nga Qeveria e Shteteve të Bashkuara, transmeton Telegrafi.

60 video mund t’i shikoni në YouTube, por me kalimin e kohës do të shtohen tjera, shkruan New York Times.

Këtë projekt e ka iniciuar Lorens Livermoore nga laboratori kombëtar në Kaliforni, ndërsa realizmin e ka udhëhequr fizikani Gregor Springs, duke shpresuar që këto filmime do të arrijë t’i shpëtojë dhe ruajë.

Videoja të tilla do të duhej t’iu ndihmonin shkencëtarëve të mësojnë më shumë për shpërthimet bërthamore.

“Kur ta shikojnë njerëzit se sa energji lirohet dhe sa dëme shkaktohen, njerëzit do të mendohen dy herë”, ka deklaruar Springs.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Kroacia kërkon 20 mijë punëtorë për sezonin veror

lipjanipress

MUSTAFA OPTIMIST SE KRYETAR I VUSHTRRISË DO TË BËHET NJERIU I DYSHUAR PËR KOPJIM NË PROVIMIN E JURISPODENCËS

lipjanipress

SHBA: Të paktën 18 të vdekur nga moti i keq

lipjanipress

Gjykata e Kolmarit: Ende po i presim dokumentet e Serbisë për Haradinajn

lipjanipress

Pas PDK’së edhe VV nis përgatitet për zgjedhje, Kurti kandidat për Kryeministër

lipjanipress

Ramiz Kelmendi ‘godet’ Shpend Ahmetin: Duaje tënden me jahte, vodka ruse e përcjellëset e Serbisë

lipjanipress

Aksion i madh policor në Skenderaj: Kapen armë, drogë e para të falsifikuara

lipjanipress

Gjendet një bombë e Luftës së Dytë Botërore në Selanik, evakuohen 50 mijë banorë

lipjanipress

Në Kosovë rritet numri i përdoruesve të narkotikës nën moshën 18 vjeç

lipjanipress

Në kujtim të përvjetorit të Masakrës së Reçakut

lipjanipress

Lladrovci i ofron pozitë të lartë Xhavit Drenorit

lipjanipress

Molliqaj: Jap dorëheqje nëse del ndonjë lidhje mes VV-së dhe Devollëve

lipjanipress
Skip to toolbar