LipjaniPress

Deklasifikohen pamje nga shpërthimet bërthamore në SHBA (VIDEO)

Bota Lajme

Videot e tmerrshme të shpërthimeve bërthamore që janë regjistruar nga pothuajse çdo kënd dhe çdo distancë, janë ruajtur me fanatizëm nëpër trezorët në mbarë Amerikën, dhe tani për herë të parë janë publikuar në YouTube.

Nga rreth katërmijë filma janë skanuar, 750 prej tyre janë deklasifikuar nga Qeveria e Shteteve të Bashkuara, transmeton Telegrafi.

60 video mund t’i shikoni në YouTube, por me kalimin e kohës do të shtohen tjera, shkruan New York Times.

Këtë projekt e ka iniciuar Lorens Livermoore nga laboratori kombëtar në Kaliforni, ndërsa realizmin e ka udhëhequr fizikani Gregor Springs, duke shpresuar që këto filmime do të arrijë t’i shpëtojë dhe ruajë.

Videoja të tilla do të duhej t’iu ndihmonin shkencëtarëve të mësojnë më shumë për shpërthimet bërthamore.

“Kur ta shikojnë njerëzit se sa energji lirohet dhe sa dëme shkaktohen, njerëzit do të mendohen dy herë”, ka deklaruar Springs.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Familja gjakovare ua falë gjakun e dy djemve familjes nga Peja

lipjanipress

Jakup Krasniqi:NË NËNTËMBËDHJETË VJETORIN E FLIJIMIT BIBLIK PËR LIRI (Foto)

lipjanipress

Kolegji i Gylenit “Mehmet Akif” dënohet me 12 mijë euro, instaloi kamera në toalete

lipjanipress

Vettingu “godet” gjyqtarët dhe prokurorët, Ambasada e SHBA-ve revokon vizat për disa prej tyre

lipjanipress

Mentor Vishesella: padi në Gjykat, Padi kjo e drejtuar Partis Demokratike të Kosovës dhe Kandidatit për Kryetar Ismet Hajrullahu

lipjanipress

Grabitet shtëpia e kandidatit për deputet (Video)

lipjanipress

Ratifikohet Demarkacioni pas 3 vite

lipjanipress

Kandidati për president të Serbisë: Kosova është e pavarur, duhet ta njohim

lipjanipress

Lajm i keq për Greqinë, BE nuk nënshkruan ndihmën financiare

lipjanipress

Thyhet një pikë e Western Union-it dhe Mobi Shop Endrin në Lipjan

lipjanipress

Shefi i Aleancës Kosovare të Bizneseve dënohet me 18 muaj burgim

lipjanipress

Rrëfimi i pilotit kosovar, i licencuar dhe i papunë

lipjanipress
Skip to toolbar