LipjaniPress

Departamenti i Gazetarisë mban konferencën ndërkombëtare “Prishtina Media Days”

Lajme

Nesër do të fillojë punën Konferenca Ndërkombëtare treditore “Prishtina Media Days”, e cila është organizuar nga Departamenti i Gazetarisë në Universitetin e Prishtinës në bashkëpunim me Universitetin e Vjenës dhe Organizatën SEMO.

I gjithë ky organizim është bërë në kuadër të aktiviteteve të Degës së Gazetarisë për Ditën e Lirisë së Shprehjes.

Në një intervistë për KosovaPress, Remzie Shahini-Hoxhaj, drejtoreshë e Institutit të Medias dhe profesoreshë në Departamentin e Gazetarisë, tha se kjo konferencë ka nisur si nevojë e kohës, sfidave me të cilat po ballafaqohen gazetarët jo vetëm në Kosovë por në të gjithë botën.

Ajo bëri të ditur se tema e kësaj konference është “Raporti i gazetarisë më të vërtetën”.

Sipas saj, ka qenë e rëndësishme të përballin teorinë dhe praktiken, në mënyrë që të gjejnë përgjigje për pyetjet të cilat janë shtruar për një kohë të gjatë sa i përket të vërtetës në gazetari.

Sipas profesoreshës Hoxhaj, mbajtja e kësaj konference në Kosovë është shumë e rëndësishme jo vetëm për studentët e gazetarisë por edhe për të gjitha mediat dhe publikun.

Në këtë konferencë do të ketë pjesëmarrës nga Austria, Gjermania, Brazili, Egjipti, Shqipëria, Serbia e vendeve të tjera.

Konferenca Ndërkombëtare treditore “Prishtina Media Days”, e cila është organizuar nga Departamenti i Gazetarisë në Universitetin e Prishtinës në bashkëpunim me Universitetin e Vjenës dhe Organizatën SEMO do të zgjasë nga nesër deri me 5 maj. /kp/

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Ish-kryeministrit Bajram Rexhepi i keqësohet gjendja shëndetësore

lipjanipress

Mërgimtari kosovar tregon tmerrin që i ndodhi në Serbi

lipjanipress

Hashim Thaçi jep një lajm të ri për vizat! (VIDEO)

lipjanipress

Vettingu “godet” gjyqtarët dhe prokurorët, Ambasada e SHBA-ve revokon vizat për disa prej tyre

lipjanipress

Thaçi e Pacolli kthejnë në Kosovë gjashtë ambasadorë

lipjanipress

Kurti: pas 11qershorit populli do ta ketë ndihmen tonë sikurese edhe bizneset tjera në Kosovë në mënyrë që ta rrisim punësimin e popullsisë dhe bugjetin e shtetit dhe zhvillimin e ekonomisë të vendit.(VIDEO+FOTO)

lipjanipress

Lulzim Qerimi i angazhuar për komunitetin Ashkanli. A do të jetë Lulzim Qerimi nënkryetari për komunitete, ma i sukseshmi në Kosovë pritet të shohim ne vijim.

lipjanipress

Mbi 100 të vdekur nga ortekët në Afganistan dhe Pakistan (Foto)

lipjanipress

Kryetari Ahmeti viziton ndërtimin e trotuarëve në fshatin Konjuh

lipjanipress

Operacion i rrallë i kryer me sukses nga mjeku lipjanas Dr.Xheladin Rizani dhe ekipa ndihmëse

lipjanipress

Thaçi: Progresi nëntëvjeçar i Kosovës është vlerësuar nga Trump dhe liderët europianë (Video)

lipjanipress

Austri: Arrestohen 8 terroristë të dyshua

lipjanipress
Skip to toolbar