LipjaniPress

Detergjenti i rrobave dëmton sytë dhe na rrezikon shëndetin…

Shneta

Sipas një artikulli të publikuar në gjigantin mediatik amerikan CNN, detergjentet të cilat i përdorim për të larë rrobat mund të na shkaktojnë dëme serioze në shëndetin tonë, madje edhe të na çojnë drejt vdekjes.

Thirrjet e bëra nga qendrat kontrolluese të helmimeve kanë si pikësynim të paralajmërojnë për detergjentet që përdorim në larjen e rrobave, ku helmimet janë rritur me 17% nga viti 2013.

Një studim i ri, i publikuar në vitin 2017, ka treguar një rritje në numrin e fëmijëve të vegjël me probleme sysh nga këta detergjentë.

Detergjentet që gjenden në paketa plastike janë ata që sjellin rrezikshmërinë më të lartë.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Operacion i rrallë i kryer me sukses nga mjeku lipjanas Dr.Xheladin Rizani dhe ekipa ndihmëse

lipjanipress

2 vjeçari nga Lipjani vuan nga sëmundja e rrallë, familja kërkon ndihmë (Video-Foto)

lipjanipress

Ruan kockat, mbron sytë, forcon zemrën

lipjanipress

10 ushqimet që i japin energji organizmit të njeriut

lipjanipress

Në Kosovë ka filluar “Java e Parandalimit të Kancerit të qafës së mitrës”

lipjanipress

Formula që kalkulon se sa i gjatë do të jetë fëmija juaj

lipjanipress

OPERACIONET NË ZEMËR NË KOHË PANDEMIE

lipjanipress

Jeni ndarë por vazhdoni ta duani partnerin, ja si ta tejkaloni këtë periudhë

lipjanipress

Numri total i të infektuarve me covid-19 në Kosovë

lipjanipress

Ditëve të fundit është shtuar dukshëm numri i të prekurve me sëmundjen e fruthit në Kosovë. Nga kjo sëmundje deri më tani kanë vdekur 2 persona, një fëmijë 15 muajsh dhe një 37 vjeçar.

lipjanipress

Problemet e dorëzimit në AstraZeneca: çfarë qëndron pas?

lipjanipress

A JANË TË RREZIKUR NGA KANCERI DHE LEUKEMIA? ATA QË JETOJN DHE PUNOJN AFËR LINJAVE TË TENSIONIT TË LARTË

lipjanipress
Skip to toolbar