LipjaniPress

Dhjetë arsyet pse është mirë që të pihet birra

Shneta

Birra është pije alkoolike që konsumohet shpesh, zakonisht me ushqime të caktuara, kryesisht në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara. Birra ka më shumë proteina dhe vitamine B se vera, ndërsa si antioksidant mund të konkurrojë me verën shkak të prezencës së flavonoideve, të cilat reduktojnë stresin oksidativ.

Birra gjithashtu përmban minerale të rëndësishme për funksionimin e shëndoshë të metabolizmit:

1. Birra i ruan veshkat të shëndetshme

Studimet e fundit kanë treguar se birra është me të vërtetë e mirë për veshkat dhe që çdo gotë ose shishe redukton zhvillimin e gurëve në veshka me 40 për qind.

2. Birra e redukton kolesterolin e keq

Fibrat nga birra ndihmojnë që në gjak të reduktohet niveli i kolesterolit LDL (i ashtuquajturi kolesteroli i keq).

3. Me pirjen e birrës rritet futja e vitaminave B (B1, B2, B6 dhe B12)

Studimet kanë treguar se njerëzit që pijnë birrë kanë 30 për qind më shumë vitamina B6 në trupin e tyre se ata që nuk pinë birrë. Birra është gjithashtu një burim i vlefshëm i vitaminës B12.

4. Birra kontribuon në forcën e kockave

Studimet kanë treguar se përmbajtja e lartë e silicit në birrë kontribuon në forcën e kockave.

5. Ajo është e mirë për pagjumësi

Laktoflavin dhe acidi nikotin, të cilët janë të pranishëm në birrë, mund të ndihmojë me pagjumësinë.

6. Birra zvogëlon rrezikun e sulmit në zemër

Sipas ekspertëve, njerëzit që pijnë birrë do të kenë 40 deri në 60 për qind më pak shansë nga një sulm në zemër në krahasim me ata që nuk pinë birrë.

7. Birra pengon formimin e mpiksjes së gjakut

Ekspertët thonë se përbërësit e përfshirë në birrë parandalojnë mpiksjen e gjakut.

8. Birra përmirëson kujtesën

Studimet e fundit kanë treguar se të dashuruarit me birrën vuajnë më pak me sëmundjet e çmendurisë dhe Alzheimerit sesa njerëzit që nuk pinë birrë.

9. Birra zvogëlon stresin

Një grup ekspertësh nga Universiteti i Montrealit kanë gjetur se pirja e dy gotave me birrë zvogëlon stresin e shkaktuar nga puna.

10. Birra kontribuon në bukurinë e flokëve dhe lëkurës

Ekspertët thonë se disa vitamina në birrë rigjenerojnë lëkurën dhe zvogëlojnë mundësinë e shfaqjes së shenjave hiperpigmentuese./gazetaexpress/.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Problemet e dorëzimit në AstraZeneca: çfarë qëndron pas?

lipjanipress

Numri total i të infektuarve me covid-19 në Kosovë

lipjanipress

Ruan kockat, mbron sytë, forcon zemrën

lipjanipress

Pasi t’i shihni 5 përbërësit rrënqethës që përdoren për parfumet luksozë, kurrë më nuk do t’i përdorni (Foto)

lipjanipress

Kërkohet ndihmë për shërim jashtë vendit për vëllezërit nga Gjilani

lipjanipress

Këto fruta ndihmojnë për aknet, anemia, astma, hemorroidet, herpesin, celulitin,..…

lipjanipress

Gjaku i trashë, qarkullim i dobët – shkaktarët, simptomat dhe shërimi

lipjanipress

Ja çfarë ndodh nëse shikoni shumë XXX

lipjanipress

10 ushqimet që i japin energji organizmit të njeriut

lipjanipress

Lipjani si gjithmon zemërgjerë për djaloshin 25 vjec Sejdi Smajli, mblidhen afro 40 mijë euro për pak orë

lipjanipress

Vetëm qumësht dhe hudhra, ja çfarë shëron kjo recetë e çuditshme

lipjanipress

Jeni ndarë por vazhdoni ta duani partnerin, ja si ta tejkaloni këtë periudhë

lipjanipress
Skip to toolbar