LipjaniPress

Drejtuesi i veteranëve në Istog paralajmëron luftë nëse Haradinaj ekstradohet në Serbi

Lajme

Ani pse vet deputeti i AAK-së dhe vëllai i Ramush Haradinajt, Daut Haradinaj, u detyrua të sqaroj deklaratën e tij se “Nëse e duan Kosovën etnikisht pa serbë, atëherë le të bëjnë hajgare”, duke nxitur reagime të ashpra ndërkombëtare, kjo deklaratë është marrë seriozisht nga një ish-bashkëluftëtar i tij.

Ish-bashkëluftëtari i Ramush Hajradinajt, tani kryetar i OVL të UÇK në Istog, Bekë Berisha ka folur për portalin “saktë.net” duke thënë se nëse Franca e ekstradon Haradinajn në Serbi, atëherë do të kris lufta.

“A do të thotë luftë ekstradimi i Ramushit? Të jeni të sigurt se po. Edhe nuk do ta pësojnë veç serbet e Kosovës, por do ta pësojnë të gjithë, edhe shqiptaret, edhe maqedonët, edhe malazezet, edhe qeveria jone kuislinge”, ka thënë Berisha.

Ai ka akuzuar Francën se po mbanë Haradinajn për shkak të miqësisë me Serbinë.

“Mendojmë se francezët do ta shfrytëzojnë çdo mundësia burokratike që ta mbajnë sa më gjatë Ramush Haradinajn sepse dihet miqësia historike që ata kanë me serbët. Këtu kanë gisht edhe institucionet e Kosovës ngaqë i kanë shërbyer Serbisë me informata sepse vendi ynë nuk ka pasur kurrë Qeveri më antikombëtare”, shprehet Berisha.

Megjithatë, ai nuk beson se Franca do ta dorëzojë Haradinajn në Serbi ngaqë, sipas tij, Kosova është një shtet i pavarur, ndërsa deklarimet e Daut Hradinajt i ka quajtur si keqinterpretim nga mediat.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Thaçi thotë se gazetaria në Kosovë ka qëndruar e palëkundur ndaj presioneve

lipjanipress

Shpërthim më bombë në një xhami gjatë namazit të xhumas 2 të vrarë 75 të lenduar rënd

lipjanipress

Musliu thotë se gjendja e shqiptarëve në Veri është e rëndë

lipjanipress

FSHATI BABUSH MBËSHTETË SELATIN RETKOCERIN PËR KRYETAR TË KOMUNËS SË LIPJANIT

lipjanipress

Abrashi: S’kemi kohë për dëshirat e opozitës

lipjanipress

Gallatë e madhe në internet, për linjën e parë të fluturimit Beograd – Prishtinë (Foto)

lipjanipress

Krijimi i Qeverisë së re proces i komplikuar, ja çfarë thonë analistët

lipjanipress

Koci: Në rastin Haradinaj, pushteti s’guxon të sillet thuajse asgjë s’ka ndodhur

lipjanipress

Lista Srpska: Prishtina të themelojë Asociacionin

lipjanipress

Historia prekëse e ushtarit që shërbeu në Kosovë (Video)

lipjanipress

Kryetari Imri Ahmeti dhe Kryeministri Avdullah Hoti përuruan shkollën e re në Magurë të Lipjanit

lipjanipress

Parashikimi i motit prej të hënës deri të premtën

lipjanipress
Skip to toolbar