LipjaniPress

Duhani, shkaktar i 85 për qind të rasteve me kancer në mushkri

Lajme Shneta

Duhani vret rreth 6 milionë njerëz në botë, çdo vit. Në 85 për qind të rasteve pirja e nikotinës është shkaktar i vdekjeve nga kanceri i mushkërive.

Kështu u tha nga Faik Hoti i Ministrisë së Shëndetësisë në tryezën shkencore të Bordit Nacional për Kontroll të Kancerit e organizuar për të shënuar Ditën Botërore kundër kësaj sëmundjeje vdekjeprurëse.

Ministri i Shëndetësisë, Imet Rrahmani, potencoi se kanceri po sfidon gjithë botën, dhe se Ministria se ai drejton janë të angazhuar maksimalisht rreth trajtimit të kësaj sëmundjeje.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Projektrezoluta e PE-së: Lista Srpska të ndahet nga Beogradi dhe të punojë për Kosovën

lipjanipress

Ngrihet aktakuzë kundër Shukri Bujës dhe 8 ish-zyrtarëve të Komunës së Lipjanit

lipjanipress

Dhjetë arsyet pse është mirë që të pihet birra

lipjanipress

Miratohet rezoluta: Krijimi i Ushtrisë në koordinim me SHBA dhe NATO’n

lipjanipress

Pamje 3D të strukturës së sheshit që po ndërtohet në Veri (Video)

lipjanipress

Nga dita e premte 26/05/2017 banorët e një ndërtese nuk kanë rrymë elektrike(FOTO)

lipjanipress

Hasan S Zeneli: Kur bota rrotullohet rreth komandant dreqit !!!

lipjanipress

Ja se kur fillon Muaji i Ramazanit (Foto)

lipjanipress

Policia: Disa raste penale dhe 14 incidente të ndryshme gjatë zgjedhjeve

lipjanipress

PDK e Lipjanit e pakënaqur me Projekt-Buxhetin e vitit 2018-2020

lipjanipress

Kjo është agjenda e plotë e manifestimeve të Pavarësisë

lipjanipress

Mbahet mbledhja e KK-së ,të Lipjanit: Votëbesimi i kryesueses tëKuvendit të Komunës Vlora Limani-Hajnuni: unë jam këtu që ti masim numrat me që ata kështu e kuptojnë demokracinë,

lipjanipress
Skip to toolbar