LipjaniPress

Edhe një premtim i Stavilecit : “Kosova e Re” do të punësojë deri 10 mijë persona

Lajme

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci, ka thënë se projekti “Kosova e Re” do ta shtojë për 2 % rritjen ekonomike që është, sipas tij, një kapërcim mjaft i madh sasior dhe cilësor.

Në një intervistë për gazetën “Epoka e re”, ai ka bërë me dije se gjatë ndërtimit të termocentralit “Kosova e Re” do të punësohen deri 10 mijë persona, kurse 550 pas ndërtimit, kur të futet në funksion.

Stavileci në këtë intervistë ka folur edhe për asetin human, të cilin e posedon Kosova e që, sipas tij, krijon përparësi krahasuese për vendin tonë dhe për kuadrot që duhet të ketë shteti për përfaqësim në arbitrazhe ekonomike ndërkombëtare.

Ai ka thënë se Kosova nuk qëndron aq mirë sa iu përket kuadrove për përfaqësim në arbitrazhe ekonomike ndërkombëtare.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Klinaku tregon se si u nxor Ukshin Hoti nga burgu i Dubravës (Video)

lipjanipress

Opozita kritikon komunën e Lipjanit për tejkalim të numrit të të punësuarve

lipjanipress

Kryetari i Forumit Rinor Sami Borovci me Forumin Rinor te AKR-së bejn homazhe ne prekaz.(Foto)

lipjanipress

“Për një dekadë e gjysmë që nga themelimi, Kolegji AAB është shndërruar në një qendër të rëndësishme akademike në Kosovë dhe jashtë saj

Press Lipjani

Asnjë qeveri s’mund ta ndalë punën e Gjykatës Speciale

lipjanipress

LSDM premton pensione shtetërore për të gjithë qytetarët

lipjanipress

HOTI-HARADINAJT: MOS SHIT TRIMËRI

lipjanipress

Krojmiri ishte ndalesa e radhës ku kandidati për kryetar z. Heset Sahiti shpalosi programin për Krojmirin dhe Lipjanin.

lipjanipress

Partitë politike marrin mbi 4 milionë euro nga buxheti, por s’njoftojnë për menaxhimin e tyre (Video)

lipjanipress

E JASHTMJA MANIFEST I SË BRENDSHMES

lipjanipress

Në Kosovë rritet numri i përdoruesve të narkotikës nën moshën 18 vjeç

lipjanipress

Gjenden të vdekur 10 ushtarë në Kashmir, u zunë nga orteku

lipjanipress
Skip to toolbar