LipjaniPress

Edhe Sheshelj po frikësohet për “sulm” në veri të Kosovës

Lajme

Shqiptarët janë duke planifikuar që të sulmojnë me armë në 4 komunat në veri të Kosovës, të banuara nga serbët, gjatë ose pas vizitës së sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, në Kosovë, ka thënë lideri i radikalëve serbë, Voisllav Sheshelj.

Sheshelji tha, në një konferencë për shtyp, se “këtë informacion po e bën publik për shkak se dëshiron që të parandalojë incidentin, se nuk është kërcënim për shqiptarët, por thirrje për shtetin që të reagojë për të mbrojtur serbët”, raporton agjensia Beta, përcjellë Gazeta Express.

“Qëllimi ynë është që të shmangen incidentet e armatosura, por në qoftë se ato ndodhin, shteti duhet të reagojë”, tha Sheshelji.

Ai ka deklaruar se “serbët, duke u bërë lëshime të mëdha shqiptarëve, kanë dobësuar veten, por në këtë rast serbët në veri të Kosovës duhet të jenë gati për ‘sulm të papritur të armatosur’ dhe se Serbia duhet të bëjë gjithçka në fuqinë e saj për t’i mbrojtur ata”.

“Serbët nuk janë ata që provokojnë incidente dhe konflikte, as nuk duan incidenteve, por nëse dikush sulmon vëllezërit tanë në Kosovë, Serbia nuk duhet të qëndrojë duarkryq”, tha Sheshelj.

Sheshelj ka vazhduar duke thënë se “shqiptarët, në raundin e fundit të dialogut, kanë refuzuar kategorikisht çdo gjë dhe e bënë të qartë se ajo është e dobishme për serbët, sidomos Bashkësia e komunave serbe, nuk do të zbatohet”.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Vdes një i paraburgosur në Lipjan

Press Lipjani

Grupi i Kumanovës dënohet me 746 vjet burg

lipjanipress

PDK-Lipjan Ismet Hajrullahu, nominohet kandidat për kryetar të komunës së Lipjanit nga Partia Demokratike e Kosovës!

lipjanipress

Kujdes jo vetëm në Gërmi, Vipera Ammodytes gjarpri vdekjeprues (FOTO)

lipjanipress

Veteranët shpresojnë se do të udhëheqin Agjencinë qeveritare për kategoritë e dala nga lufta

lipjanipress

Lideri i AAK’së: Është nder të vizitohen dëshmorët pas një dite të rëndësishme

lipjanipress

Sërish sulme në Siri, vriten dhjetëra persona

lipjanipress

Ambasadori Delawie i drejtohet edhe Kuvendit: Hidheni poshtë projektligjin për ushtrinë

lipjanipress

Janë bërë hit në internet, por e vërteta për to është shokuese

lipjanipress

SPANJA MUND TA NJOH KOSOVËN, POR KUNDËRSHTON SHKËMBIMIN E TERRITOREVE

Rexhep Isufi

Zemaj ironizon me opozitën për Demarkacionin

lipjanipress

Ish-hoteli bëhet stacion i Policisë për 5.000 euro në muaj

lipjanipress
Skip to toolbar