LipjaniPress

Ende e pasigurt mbështetja financiare nga shteti për të akuzuarit nga Specialja

Lajme

Avokati i Popullit, Hilmi Jashari, pret nga Ministria e Drejtësisë që t’i miratojë aktet nënligjore të Ligjit për Mbrojtjen Juridike dhe Mbështetjen Financiare të Personave të akuzuar në Gjykatën Speciale.

Por, edhe pse ka kaluar një kohë e gjatë nga hyrja në fuqi e këtij ligji, Ministria e Drejtësisë ende nuk e ka finalizuar një procedurë të tillë, raporton KTV.

Vetëvendosje shprehet kundër jo vetëm ndaj akteve nënligjore të parapara që të hartohen nga Ministria e Drejtësisë, por edhe ndaj këtij procesi në përgjithësi.

Valdete Bajrami nga Nisma për Kosovën, thotë se ashtu si ky koalicion qeverisës e ka votuar këtë gjykatë, duhet t’u sigurojë edhe mbështetje financiare të akuzuarve potencialë.

Një kërkesë e tillë ka ardhur pas rastit të arrestimit në Francë të Ramush Haradinajt nga një urdhërarrest të lëshuar nga Serbia përmes INTERPOL-it në vitin 2004 dhe shtyrjes së vendimit nga gjykata franceze për lirimin e ish-kryeministrit të Kosovës

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

“The Telegraph” i përgjigjet Trumpit me Ritën dhe refugjatet më inspiruese

lipjanipress

Gazetari amerikan pas qëndrimit në Mitrovicë: Në Kosovë, paqja është e ndërtuar mbi ndarjen

lipjanipress

Fillon sot gjysmëvjetori i dytë në shkollat e Maqedonisë

lipjanipress

Klinaku tregon se si u nxor Ukshin Hoti nga burgu i Dubravës (Video)

lipjanipress

Dy kosovarë shpikin picën e zezë, mahnitet e gjithë Zvicra

lipjanipress

Radikali Sheshelj kërkon ndërprerjen e dialogut me Kosovën në Bruksel

lipjanipress

Nëna e poston në Facebook foton e djalit që e pësoi nga sëpata e kosovarit( Pamje të rënda)

lipjanipress

Vuçiq një ditë para takimit në Bruksel thotë se nuk iu beson shqiptarëve

lipjanipress

Komandanti i KFOR’it nuk e përkrah Ushtrinë e Kosovës

lipjanipress

Nderohen martirët e fshatrave Ribar i Vogël dhe Blinajë (Foto)

lipjanipress

‘Mars’ tërheq disa lloje çokollatash nga tregu – mund të përmbajnë virus vdekjeprurës

lipjanipress

As AAK nuk kthehet mbrapa- ushtria duhet të themelohet

lipjanipress
Skip to toolbar