LipjaniPress

Erdogan: Evropa “fashiste dhe mizore”, po i ngjan Luftë së Dytë Botërore

Bota Lajme

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan e ka përshkruar Evropën si “fashiste dhe mizore”, dhe tha se ajo i ngjan epokës së Luftës së Dytë me ndalimin e disa mitingjeve turke.

Erdogan tha se Turqia mund të shqyrtojë lidhjet e saj me Evropën, pas referendumi të prillit , i cili pritet t’i japë kompetenca shumë më të mëdha, shkruan “The Independent”.

Turqia është zhytur në një krizë diplomatike me Europën, pasi Gjermania dhe Holanda ndaluan disa mitingje që kishin për qëllim forcimin e mbështetjes për referendumin. Por pas ndalimit të tyre Erdogan e quajti Holandën “mbeturinë naziste” dhe akuzoi Gjermaninë për “veprime fashiste”.

Erdogan tha se Turqia nuk kërcënohet më me procesin e anëtarësimit në Bashkimin Evropian dhe shtoi se, tani e tutje, nuk do të lejojë asnjë nga evropianët në tokën turke për të kryer “spiunazh” nën pretekste të ndryshme.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Aksion i madh policor në Skenderaj: Kapen armë, drogë e para të falsifikuara

lipjanipress

Urdhri i Trump-it për dëbimin e myslimanëve nga SHBA i detyron ata të kthehen në Irak

lipjanipress

Kryeministri: Haradinaj, peng i shtetit që kreu krime e masakra në Kosovë

lipjanipress

Ambasadori Delawie i drejtohet edhe Kuvendit: Hidheni poshtë projektligjin për ushtrinë

lipjanipress

Fshati Smallush mbështetë programin e Lëvizjes Vetëvendosje! dhe Selatin Retkocerin

lipjanipress

Berisha e quan Thaçin “kryerrenc të Kosovës

lipjanipress

As ‘’Adem Jashari’’ s’i bën bashkë PDK’në e LDK’në (VIDEO)

lipjanipress

Kryetari i Komunës së Lipjanit Imri Ahmeti nënshkruan Memorandum Mirëkuptimi me përfaqësues të Programit Rajonal për Demokracinë Lokale në Ballkanin Perëndimor (ReLOaD)

lipjanipress

19 vjeçari pranoi se ka kryer vrasjen, u dënua me 5 vjet burg

lipjanipress

19 VITE MË PARË: RRËFIMET PËR PROTESTËN “BUKË PËR GRATË DHE FAMILJET E DRENICËS”

lipjanipress

Trump zbut disa sanksione ndaj Rusisë

lipjanipress

Britania dërgon qindra ushtarë, tanke dhe armatim të rëndë në kufirin me Rusinë

lipjanipress
Skip to toolbar