LipjaniPress

Erdogan nga Beogradi mesazh myslimanëve të Sanxhakut: Kurrë s’do të përkrah asnjë nacionalizëm

Lajme

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan, pas takimit të sotëm në Beograd me kolegun e tij serb Aleksandar Vuçiq, i porositi myslimanët e Sanxhakut, rajonit të Serbisë të cilin do ta vizitojë nesër, se kurrë s’do të përkrahë “asnjë nacionalizëm”, përcjell Gazeta Express.

“Dua të them këtu dhe të mërkurën në Novi-Pazar se kurrë s’do të jem në krahun e asnjë lloji të nacionalizmit”, deklaroi Erdogan, duke shtuar se “në Novi-Pazar nuk ka asnjë problem”.

Lideri turk i porositi myslimanët e Novi-Pazarit, qendrës së Sanxhaku, para vizitës së tij të nesërme atje, se ata janë “urë e miqësisë ndërmjet dy vendeve” – Turqisë dhe Serbisë – dhe se “këtë duhet ta kultivojnë dhe ta çmojnë”, raportojnë mediat serbe,
Presidenti turk, i cili po kryeson një delegacion të madh qeveritarësh dhe biznesmenësh turq – rreth 700 veta – për vizitë dyditore në Serbi, sot, pas një forumi të madh të biznesit, e quajti Serbinë “vend kyç të Ballkanit”, ndërsa për presidentin serb Vuçiq tha se është “një rast i mirë për tërë rajonin, pikërisht për shkak të gjërave siç janë prosperiteti, paqja dhe bashkëjetesa në rajon”.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Kosova nuk ka bërë mjaft për minoritetet, thotë O’Connell

lipjanipress

Kryeprokurori i Prizrenit ua ndalon alkoolin prokurorëve

lipjanipress

Njihuni me nofkat e komandantëve gjatë luftës kush ishin, Korbi, Gjermani, Gazetari…

lipjanipress

Hoxhaj në Kroaci: Së bashku të pamundësojmë rikthimin e dominimit serb

lipjanipress

Përurohet Qendra e Paraburgimit në Prishtinë objekt me standarde të larta.

lipjanipress

Punë në Gjermani? Vetëm hekurudha ka 8 mijë vende të lira pa kriter moshën

lipjanipress

ME VETËVENDOSJE EDHE JANJEVA GATI PËR NDRYSHIM(FOTO)

lipjanipress

Limaj: Sakrifica e Jasharajve mobilizoi popullin shqiptar

lipjanipress

I dënuari nga grupi i Kumanovës jep një mesazh emocionues

lipjanipress

Vetëvendosje: Do ta hetojmë SHIK-un dhe vrasjen e Elvis Pistës, Enver Zymberajt…

lipjanipress

Pamje 3D të strukturës së sheshit që po ndërtohet në Veri (Video)

lipjanipress

Këtu përqafohen Prindërit horror në gjykatë

lipjanipress
Skip to toolbar