LipjaniPress

Familjarët e Grupit të Kumanovës një ditë para vizitës në Prishtinë ja çka i shkruajnë Zaevit!

Lajme Lipjani

Familjarët e Grupit të Kumanovës, përmes një letre të hapur i janë drejtuar kryeministrit maqedonas Zoran Zaev, në prag të vizitës që ai do të realizojë nesër në Kosovë.

Përmes kësaj letre, të cilën familjarët e Grupit të Kumanovës kërkojnë rigjykim dhe një proces të ri gjyqësor që shpresojnë se do të jetë më objektiv. Në vijim u sjellim përmbajtjen e plotë të kësaj letre publike:/LipjaniPress.com//

Me rastin e vizitës së kryeministrit te Maqedonisë në Kosovë, z.Zoran Zaev, ne familjarët e rastit “Kumanova”, e mirëpresim dhe shpresojmë që ky takim ndërmjet dy liderëve kryesor të këtyre dy shteteve, do të jetë frytdhënës në ndërtimin e marrëdhënieve të mirëfillta fqinjësore, në përmirësimin e marrëdhënieve midis dy popujve, duke shpresuar që këto marrëdhënie të çojnë edhe deri tek zbardhja e rasteve të montuara kundër shqiptarëve autoktonë në tokat e tyre.

Tashmë botërishte dihet që këta djem të njohur në Kosovë për ideale të larta kombëtare, janë keqpërdorur nga politika, duke u ftuar kinse për t’u dal në ndihme bashkekombasve të tyre, e më pas dihet si rrodhën ngjarjet dramatike e tragjike, që shkaktuan pasoja të mëdha për të gjithë ne, që u prekëm nga kjo histori.
Ne jemi jashtëzakonisht të shqetësuar për fatin e bijve tanë dhe shpresa jonë mbështetet në qeverinë e re të Kosovës, faktorin ndërkombëtar, si dhe në frymen e re të politikës së tanishme në Maqedoni. Shpresojmë që të gjithë keta bashke, do te nxjerrin ne drite gjithe këta mistere që e rrethojnë krejt këtë ngjarje përmes një rigjykimi të ri.
Këshilli i familjarëve të rastit te Kumanovës!/LipjaniPress.com//

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Gjermania numër rekord vendesh të lira pune

lipjanipress

Koci: Shumë shpejt do ta padisim Serbinë për gjenocid në Kosovë

lipjanipress

Sindikata e Doganës e shqetësuar për sulmin ndaj oficerëve doganorë në Vushtrri

lipjanipress

U mbajt mbledhja e 3-të me radhë e Kuvendit Komunal të Lipjanit

lipjanipress

Kaloi valixhen në aeroport, ajo që kapën rrezet X i tmerruan të gjithë

lipjanipress

Mesazhi i Papa Françesku për Kosovën: Mos bëni luftë

lipjanipress

Lista Serbe thotë se është e gatshme ta votojë demarkacionin me Malin e Zi

lipjanipress

Kosovarja dënohet nga Zvicra, veç pse këndoi këngë “I feel good” në vend publik

lipjanipress

Oficeri i policisë ia përplas hajnit kokën për makine (Video +16)

lipjanipress

Veseli deputetëve: Punoni më shpejt

lipjanipress

Apel Urgjent Ta Ndihmojm Familjen Hashani (Gadime e Ulët)

lipjanipress

Përfaqësuesit e World Visionit Kryetari Ahmeti pret në Lipjan

lipjanipress
Skip to toolbar