LipjaniPress

Fuad Ramiqi dhe 4 imamë deklarohen të pafajshëm

Lajme

Fuad Ramiqi dhe katër imamët e akuzuar për vepra që lidhen me terrorizëm dhe thirrje për rezistencë u deklaruan të pafajshëm.

Lideri i Lëvizjes “LISBA” Fuad Ramiqi, por edhe imamët Bedri Robaj, Idriz Bilibani, Enes Goga e Mazllam Mazllami u deklaruan të pafajshëm në lidhje me akuzat për vepra terroriste dhe thirrje në rezistencë.

Përveç këtij deklarimi, në gjykatë imamët dhe Ramiqi kërkuan që të mos u caktohen seanca gjatë muajit të ramazanit, por vetëm pas Festës së Bajramit.

Kryetari i trupit gjykues Vesel Ismajli nuk e pranoi këtë kërkesë të të akuzuarve, pasi tha se sipas ligjit seanca e radhës duhet të mbahet 30 deri 40 ditë pas shqyrtimit fillestar.

Mazllam Mazllami i akuzuar se si imam në xhaminë “Jeni Mahalla” në Prizren gjatë predikimit të tij dhe në paraqitjet publike ka nxitur dhe përhapur publikisht urrejtje dhe mosdurim ndaj grupit të komunitetit LGBT, i pranoi si fjalë të tij ato që shkruhen në dispozitiv të aktakuzës, por tha se nuk ka kryer vepër penale.

“Nuk e ndjej veten fare fajtor për atë punë, krejt ato fjalë janë krejt ato që i kam thënë, por nuk e ndjej vetën fajtor, atyre fjalëve ju rri mbrapa sepse prapë mendoj ashtu”, deklaroi Mazllami.

Sipas aktakuzës, Bedri Robaj që nga viti 2012 e deri në gusht të vitit 2014 në Prishtinë në Xhaminë e improvizuar te “Termokosi” ku ka shërbyer si imam dhe gjatë predikimeve dhe ligjëratave private ka mbështetur “xhihadin-shehidllëkun në Siri”.

“Xhamia” te “Termokosi” ka vepruar jashtë juridiksionit të Bashkësisë Islame të Kosovës.

Idriz Bilibani që nga viti 2012 e deri në kohën e arrestimit në Prizren dhe në vende të tjera në Kosovë, si hoxhë gjatë mbajtjes së ligjëratave fetare në Xhami-OJQ-në “El Bejan” dhe paraqitjet tjera publike të incizuara në video ka përcjellë mesazhe shtytëse që persona të pacaktuar t’i bashkohen organizatës terroriste “Al Nusra” në Siri.

Enes Goga në pozitën e hoxhës në Pejë në një ligjëratë fetare para besimtarëve në Pejë, përmes “Audionur” me datën 10 mars 2014 të publikuar në YouTube, në të cilën kanë qasje një numër i pacaktuar i personave, publikisht ka nxitur urrejtje ndaj grupeve fetare të besimtarëve të krishterë.

Fuad Ramiqi akuzohet se prej fillimit të muajit shtator në paraqitjet e tij publike në mjetet e informimit në televizione, gazeta dhe rrjete sociale ka bërë thirrje për rezistencë ndaj organeve të drejtësisë.

Sipas prokurorisë, me anë të këtyre veprimeve të akuzuarit Bedri Robaj dhe Idriz Bilibani kanë kryer veprën penale shtytje për kryerjen e veprave terroriste, kurse të akuzuarit tjerë Ernest Goga e Mazllam Mazllami akuzohen se kanë kryer veprën penale nxitja e urrejtjes, përçarjes ose mosdurimit kombëtar, racor, fetar apo etnik.

Seanca e ardhshme e këtij gjykimi do të zhvillohet gjatë qershorit.

Imamët dhe Ramiqi u arrestuan në një aksion kundër terrorizmit në shtator të vitit 2014. /kallxo.com/.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Kudo mbështetje e fuqishme për PDK-në dhe kandidaten Selvije Halimi(FOTO)

lipjanipress

Trump zbut disa sanksione ndaj Rusisë

lipjanipress

Veton Surroi tallet me vendimin e Qeverisë për t’ia dhënë paratë e sigurimeve veteranëve

lipjanipress

Anita Muçaj – Haradinaj ka thënë se e ka pritur një shtyrje të seancës nga Gjykata e Colmarit

Press Lipjani

Imri Ahmeti: Besimi juaj ishte dhe do të jetë obligim për punë e përkushtim ndaj jush

lipjanipress

Deklarata shokuese e ish ushtarit serb: Me eshtrat e shqiptarëve janë shtruar rrugët (VIDEO)

lipjanipress

Vetëvendosje: Nëse zgjedhjet nuk manipulohen, PDK do të jetë në opozitë

lipjanipress

Grupi Koha tenton të fitojë financiarisht nga plagosja e Azem Vllasit

lipjanipress

Vdekja e 4-vjeçarit nga qentë, helmim masiv i kafshëve të rrugës nëpër Maqedoni

lipjanipress

Mustafa: Rusia të mos i japë dhurata Serbisë për të na provokuar

lipjanipress

Kthehet në rigjykim rasti i Oliver Ivanoviq-it

lipjanipress

Shpërthen një bombë në qendër të Beogradit, dridhet i gjithë qyteti (Foto dhe Video)

lipjanipress
Skip to toolbar