LipjaniPress

Gecaj godet prapë Vetëvendosjen: Nga pushteti na largojnë veç nëse na vrasin rrugëve (Video)

Lajme

Zëvendësministri i Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal, Bajram Gecaj, ka folur në detaje lidhur me marrëveshjen për heqjen e murit që ndodhi të dielën në Mitrovicën e Veriut.

Gecaj ka thënë se atë natë, kryetari i Komunës së Mitrovicës së Veriut, Goran Rakiq, e ka pas plotësisht çështjen në duart e tij, duke aluduar në mos koordinimin e tij me Qeverinë e Serbisë.

Madje Gecaj ka thënë se fillimisht është menduar edhe ridizajnimi i këtij muri.

Gecaj ka thënë në RTV Dukagjini se pikërisht dialogu për murin sjelli atmosferë që mund ta rikthej Listën Serbe në Institucione, duke i hapur rrugë edhe krijimit të Asociacionit të Komunave me shumicë serbe.

Ai ka folur edhe për opozitën, duke thënë se ata prej fillimit u mundua ta rrëzojë këtë qeveri, përfshirë edhe me dhunë. Por, sipas tij, këtë opozita nuk mund ta bëjë në asnjë mënyrë, pos nëse siç thotë ai, i vret nëpër rrugë.

“Mund të shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme vetëm nëse PDK dhe LDK e dëshirojnë. E kanë provuar me të gjitha mënyrat, përfshirë edhe dhunën. Nuk ka, vetëm nëse dalin të na vrasin rrugëve”, ka thënë ai.

Gecaj edhe një herë është shprehur i bindur se demarkacioni është në rregull, dhe se të njëjtin rezultat e pret edhe nga komisioni i ri për matje të territorit.

Madje, Gecaj ka kërkuar përgjegjësi nga komisioni Qeveritar i udhëhequr nga Murat Meha, nëse kjo del ndryshe, por thotë se do të jap përgjegjësi edhe vet.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Tronditen banorët e Gjenevës nga një libër islamik që kanë pranuar me postë

lipjanipress

PDK Lipjan: IMRI AHMETI PËRMES NJERËZVE TË TIJ PO SHANTAZHON DHE KËRCËNON VOTUESIT

lipjanipress

Zaevin e shpallin shqiptar

lipjanipress

Selatin Retkoceri: Qytetarët kanë rastin që tani ta ndëshkojnë keqpërdoruesin e parasë publike (FOTO)

lipjanipress

Rrëfimi i Hamëz Jasharit, pak ditë para sulmit nga forcat serbe (Video)

lipjanipress

Kërkohet arrestimi Nenad Çanakut, tha se Kosova është e pavarur

lipjanipress

Flet shoku i ngushtë i të vrarit Aulon Zeka

lipjanipress

Donika Gërvalla kërkon dorëheqjen e Isa Mustafës

lipjanipress

VMRO apel gjykatësve: Mos bashkëpunoni me Prokurorinë Speciale

lipjanipress

Daka e KQZ’së: Ne jemi gati për zgjedhje, obligimet e tjera i kryen Qeveria

lipjanipress

LDK – Presidentit: Po bën fushatë nëpër shkolla

lipjanipress

Kosova ka përkrahjen e Gjermanisë për zhvillim ekonomik e integrim Evropian

lipjanipress
Skip to toolbar