LipjaniPress

Gjermania i kërkon Serbisë që “problemin e Kosovës ta zgjidhë shpejt”

Lajme

Para anëtarësimit në BE, Serbia duhet të zgjidh problemin me Kosovën dhe një zgjidhje e shpejtë do të ishte e mirë për të gjithë.

Kështu ka thënë Ambasadori Gjerman në Serbi, Axel Dittmann, për mediumin serb b92.

Dittmann tha se Serbia “duhet t’i normalizojë marrëdhëniet me Kosovën” dhe se “të dyja palët duhet të respektojnë marrëveshjen e Brukselit, por fillimisht t’i normalizojnë raportet”.

“Është me rëndësi që Serbia dhe Kosova t’i zgjidhin problemet sepse ne në BE nuk dëshirojmë konflikte mes vendeve. Historia na mëson se çështjet e pazgjidhura kufitare shkaktojnë probleme dhe ne nuk e dëshirojmë këtë, prandaj është e vërtetë që, para anëtarësimit, problemi me Kosovën duhet të zgjidhet”, theksoi ai, transmeton Koha.net.

“Ne po shikojmë çfarë po ndodhë dhe po i përkrahim të dyja palët në arritjen e një zgjidhjeje, por shpejtësia diktohet nga negociatorët. E vërteta është, një zgjidhje e shpejtë do të ishte më e mira për të gjithë”.

I pyetur nëse Gjermania, së bashku me vendet tjera, do të përfshihet më shumë në dialogun Kosovë-Serbi, Dittmann tha se dialogu po zhvillohet me ndërmjetësimin e BE-së dhe se vendi i tij është i përfshirë, por e lejon Brukselin të luajë rolin e tij.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Vendet që do të mbesin pa rrymë gjatë ditëve në vijim

lipjanipress

Zemaj ironizon me opozitën për Demarkacionin

lipjanipress

Në fshatin Bregu i Zi të Komunës së Lipjanit është vë gurthemeli i shkollës së re. (FOTO+VIDEO)

lipjanipress

Trump këshillohet që të pranojë Malin e Zi në NATO

lipjanipress

Çfarë kishte shkruar 10 ditë më parë Jashari për presidentin Thaçi?

lipjanipress

NISMA për Kosovën – Lipjan hap fushatën zgjedhore me një koktej rasti e Premte ora 18:00 në restaurant “Toni”

lipjanipress

Veseli prapë ia ngatërron mbiemrin deputetes së LDK-së

lipjanipress

Presidenti kërkon drejtësi për shqiptarët e serbët e vrarë në Kosovë.(VIDEO)

lipjanipress

Kush e do Vizën B, tash e tutje duhet ta bëjë këtë gjë

lipjanipress

Beteja e Presidentit për fajësimin e bashkësisë ndërkombëtare

lipjanipress

Thaçi e Mustafa nisin takimin me Mogherinin

lipjanipress

KQZ përmbyll procesin e certifikimit të partive dhe kandidatëve – kjo është lista e plotë

lipjanipress
Skip to toolbar