LipjaniPress

Gjoba dhe padi për partitë politike që përdorin të dhënat personale të qytetarëve

Lajme

Agjencia për Mbrojtjen e të Dhënave Personale ka publikuar sot një udhëzues që i shërben ndërgjegjësimit të subjekteve politike që të bëjnë fushatë pa shkelur të dhënat personale të qytetarëve

Jeton Arifi, drejtor për Marrëdhënie me Publikun në Agjencinë për Mbrojtjen e të Dhënave Personale, njoftoi se këtë udhëzues ua ka dërguar sot të gjitha partive politike të cilat janë në listën e KQZ-së, shkruan Arbresh.info.

Qëllimi i këtij udhëzuesi është informimi më i hollësishëm dhe ndërgjegjësimi i subjekteve politike që informimin e drejtpërdrejtë me qytetaret ta bëjnë pa shkeljen e të dhënave personale.

“Subjektet politike duhet të dinë si ti qasen qytetarëve dhe si e zhvillojnë marketingun e drejtpërdrejtë me qytetarët”, tha Arifi.

Ai ka thënë se shkelja bëhet kryesisht kur qytetarëve iu drejtohen mesazhe telefonike ndonëse për këtë nuk kanë pëlqimin e qytetarit.

“Privatësia e qytetarit është një e drejtë thelbësore dhe nuk mund të shkelet dhe se për shkelje të tilla parashihen edhe gjoba”.

Arifi tha se një dokument i tillë është krijuar si rezultat i ankesave të bëra.

“Numri i madh i ankesave është një indikator i fuqishëm se qytetarët janë vetëdijesuar”, ka thënë Arifi.

Ankesat e bëra nga qytetarët iu drejtohen Gjykatës Themelore ku dhe ngre padi ndaj asaj parti dhe sipas tarifave edhe do të gjobitet.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Prokuroria Speciale ngre aktakuzë për krime lufte ndaj një personi

lipjanipress

Digjet ferma bashkë me 28 krerë lopë në Ferizaj (Foto)

lipjanipress

Deputetët Albin Kurti dhe Donika Kadaj- Bujupi mbesin në paraburgim

lipjanipress

Kanë filluar punimet në ndërtimin dhe asfaltimin e rrugës “Luftëtarët e Lirisë në fshatin Babush i Muhaxherëve

lipjanipress

Policia e Kosovës ka konfiskuar dy armë zjarri AK47 në qytetin e Ferizajit.

Press Lipjani

Fluturimi i Valon Sylës në kazan !… SHKRUAN : Bekim Brestovci

lipjanipress

Milaim Zeka: Nëse ju vrau PDK-ja pse bëtë koalicon me ta?

lipjanipress

Kryeministri: Haradinaj, peng i shtetit që kreu krime e masakra në Kosovë

lipjanipress

A u kopjua logo e 10-vjetorit të Pavarësisë? Vjen sqarimi nga presidenca

lipjanipress

Vuçiq i përmend Rusisë themelimin e Ushtrisë së Kosovës

lipjanipress

Përurohet projekti i përbashkët në mes Komunës së Lipjanit dhe UNDP (Foto)

lipjanipress

Protesta për vdekjen e Arbenita Spahiut, mjeku ua tregon gishtin qytetarëve

lipjanipress
Skip to toolbar