LipjaniPress

Hajrullahu viziton zyrën komunale për punësim në Lipjan

Lajme Lipjani

Kandidati për Kryetar z. Ismet Hajrullahu, sot ka vizituar Zyrën komunale për punësim në Lipjan.
Ai u prit nga drejtori i kësaj zyre z.Ismet Gashi, i cili e njoftoi për gjendjen e punësimit në Komunën e Lipjanit dhe kërkesat për t’u punësuar nëpërmjet këtij agjencioni.
Sipas tij, në Komunën e Lipjanit përgjithësisht janë 12.000 qytetarë të papunë, ndërsa sipas sistemit kemi 6233 të tillë ku 50% janë të rinjë ndërsa 35 % janë femra.
Ndërsa në këtë agjencion janë lajmruar zyrtarisht të papunë 335 qytetarë.
Me ndërmjetësimin e agjencionit, nga 69 shpallje për vende të lira të punës, 64 janë punësuar.
Ai potencoi se është numër i madh i aplikantëve për një vend të punës, e cila tregon qartë gjendjen e papunësisë në vendin tonë.
‘ Për 6 praktikantë me pagesë në një institucion, kanë aplikuar 26 kandidatë’ shtoi z. Gashi.
Në anën tjetër, z. Hajrullahu shprehu gatishmërinë për bashkëpunim për të kontribuar në zbutjen e papunësisë në Komunën e Lipjanit.
‘Mundësia për hapjen e vendeve të punës vjen në përkrahje të bizneseve, të cilat duhet të jenë të lira për të ushtruar veprimtarinë e tyre, dhe jo duke iu vënë kushte’ tha z. Hajrullahu.
Ai poashtu theksoi se nëpërmjet kompetencave që u garantohen, do të zhvilloj politika me të cilat do të nxisë investime nga donatorë të huaj, të cilat do të zhvillonin ekonominë lokale dhe do të ndikonin në zbutjen e nivelit të papunësisë në komunën tonë./LipjaniPress.com//
Sektori për informim

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Lipjan dhe në këto vende nesër do të ketë reduktime të rrymës

lipjanipress

Nxënësit në Ferizaj u qëlluan me thikë, ndaj tyre do të merret masa

lipjanipress

Sherifi për Gjykatën Speciale dhe ushtrinë

lipjanipress

Kryetari Imri Ahmeti dhe Kryeministri Avdullah Hoti përuruan shkollën e re në Magurë të Lipjanit

lipjanipress

Zgjedhjet i kushtojnë vendit 5 milionë euro, KQZ aprovon buxhetin

lipjanipress

Dënimi i Dytë nga PZAP-i i Mimoza Kusari-Lilës

lipjanipress

Partia e Ashkalive për Integrim – dega në Lipjan ka mbajtur Kuvendin Zgjedhor (FOTO+VIDEO)

lipjanipress

PDK-Lipjan:Kryetari Hajrullahu vizitoi shoqatën e të burgosurve politik në Lipjan

lipjanipress

Kryetari i Komunës Imri Ahmeti uron 7 Marsin të gjithë mësimdhënësve

lipjanipress

Garrett: Parashikimet e mia për Maqedoninë ishin joreale, diçka si “La la Land”

lipjanipress

Zogaj merr veten, tregon se në kë dyshon për sulmin ndaj tij

lipjanipress

Vjedhje në një fshat të Lipjanit, ja çfarë bënë hajnat (Video)

lipjanipress
Skip to toolbar