LipjaniPress

Haradinaj: Mali i Zi në NATO siguri për rajonin, do ta përfundojmë edhe demarkacionin

Lajme

Kandidati për kryeministër i koalicionit PDK-AAK-Nisma, Ramush Haradinaj, ka siguruar se gjatë qeverisjes së tij do të forcojë marrëdhëniet me shtetet fqinje, bazuar në fqinjësi të mirë dhe të barabartë.
Për këtë, ai ka marrë shkas gjatë një mesazhit të tij për ceremoninë e anëtarësimit të Malit të Zi në NATO, të zhvilluar sot.

Me këtë rast, Haradinaj siguroi se si kryeministër, në rast se merr besimin e qytetarëve më 11 qershor, ai do të përfundojë çështjen e demarkacionit me Malin e Zi.

Ky është mesazhi i Ramush Haradinajt:

Me ceremoninë e sotme në selinë e NATO-s, Ballkani tashmë ka edhe një shtet në NATO.

Ky është lajm i mrekullueshëm për sigurinë rajonale, rrjedhimisht edhe për Kosovën. Anëtarësimi i Malit të Zi në NATO është edhe një hap drejt përmirësimit të ambientit të sigurisë në rajonin tonë, edhe një hap drejt kontributit rajonal në sigurinë globale.
Hapi përfundimtar për sigurinë rajonale është anëtarësimi i Kosovës në NATO, duke uruar që edhe Maqedonia do ta arrijë këtë së shpejti, ndërsa Serbia të fillojë sa më shpejt politikat bashkëpunuese.

Qeveria e Kosovës, pas 11 qershorit, do të forcojë marrëdhëniet bilaterale dhe multilaterale me fqinjtë, bazuar në parimet e fqinjësisë së mirë dhe të barabartë. Me Malin e Zi jemi shtete mike dhe do të përfundojmë edhe çështjen e demarkacionit me dialog dhe qasje të përbashkët.

Alternativa jonë strategjike është anëtarësimi në NATO, si kontribut për sigurinë nacionale, paqen në rajon dhe përballimin e kërcënimeve dhe sfidave transnacionale, duke përfshirë këtu edhe përballjen me influencën në rritje të Rusisë në Ballkan.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Çfarë premtuan deri tash partitë politike që po e kërkojnë votën?

lipjanipress

Kroacia dhe Çekia me qëndrime të ndryshme rreth anëtarësimit të Kosovës në NATO

lipjanipress

‘THE ROCK’ ËSHTË SHUMË I MADH PËR MAKINAT E “FAST AND FURIOUS”

lipjanipress

Britania e zhgënjyer me rezultatet e memorandumit për depolitizim të bordeve

lipjanipress

KANDIDATI PËR KRYETAR SELATIN RETKOCERI VIZITOI SHOQATËN E VETERANËVE TË UÇK-SË

lipjanipress

LDK-Lipjan: Smallusha i thotë PO kryetarit Imri Ahmeti dhe LDK-së

lipjanipress

Deputetët Albin Kurti dhe Donika Kadaj- Bujupi mbesin në paraburgim

lipjanipress

Reagon Ali Ahmeti: Deklarata e partive shqiptare nuk cenon shtetin e Maqedonisë

lipjanipress

Fshati Smallush mbështetë programin e Lëvizjes Vetëvendosje! dhe Selatin Retkocerin

lipjanipress

Suspendohet gjykatësja Safete Tolaj

lipjanipress

Jep dorëheqje zëvendësministri Lirak Çelaj

lipjanipress

Deda: Partia jonë në maj del me kandidatin për Prishtinë

lipjanipress
Skip to toolbar