LipjaniPress

Hoti: Tryezat po i bëjmë për të caktuar datë të zgjedhjeve

Lajme

Lidhja Demokratike e Kosovës ka thirrur një tjetër tryezë, këtë herë me shoqërinë civile. Në këtë tryezë, shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti, ka numëruar dështimet e Qeverisë “Haradinaj”, mungesën e shumicës qeveritare, ndërsa ka thënë se partia e tij ka iniciuar tryezat me partitë e tjera për të caktuar datën e zgjedhjeve.

Ai në tryezën e LDK-së me organizatat joqeveritare, ka thënë se qëllimi i kësaj tryeze është të diskutojnë për sfidat me të cilat po përballet Kuvendi në realizimin e mandatit.

” Emërimi nga 5 zv ministra, falja e borxheve për prodhuesit e ujit iniciativa për shfuqizimin e dhomave të specializuara dhe dëbimi i dhunshëm i 6 shtetasve turq. Gjatë kësaj periudhe ne si LDK jemi munduar të bëjmë një opozitë të fuqishme”, ka thënë Hoti.

“Në disa raste si GP në opozitë kemi marrë në përgjegjësi t’i përkrahim marrëveshjet shtetërore, kemi punuar në interes të shtetit”, ka thënë tutje ai.

Hoti shtoi se LDK e vlerëson se ka dështuar të vë kontrolli demokratik i kuvendit karshi qeverise.

“Pa një shumicë qeveria e vendit s’ka legjitimitet me vazhdu. Kanë filluar të dështojnë dhe mbledhjet e qeverisë. Kryeministri ka dështuar se nuk ka kontroll mbi ministra dhe institucionet. Ministrat marrin vendime mbi interesat personale. Kryeministri ka filluar të dal në terren pa kompetence për të premtuar themelimin e komunave të reja. Kemi iniciuar tryezat e partive politike me të vetmit qëllim që të caktohet data e zgjedhjeve. Përmes tryezave i kemi dhënë mundësi dialogut dhe gjërat të qartësohen”, tha ai.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Ja se kur fillon Muaji i Ramazanit (Foto)

lipjanipress

Njoftohen të gjithë qytetarët e Komunës së Lipjanit

lipjanipress

Çelaj thotë se Vetëvendosje po e frikëson drejtësinë

lipjanipress

Hoxhaj viziton Malajzinë, bashkëpunimi ekonomik me interes reciprok

lipjanipress

Parashikimi i motit prej të hënës deri të premtën

lipjanipress

KOMUNITETI I FSHATIT LLUGAXHI NË LONDER MBËSHTET SELATIN RETKOCERIN

lipjanipress

Në Pakistan dënim me vdekje për një postim në Facebook

lipjanipress

Inaugurohet objekti muze “Ish selia Ipeshkvnore e Kosovës” në Ferizaj

Press Lipjani

Lufta e 3-të botërore?! Ja ku do të fshihen njerëzit më të pasur në botë në këtë kohë katastrofike

lipjanipress

Hasan S Zeneli: Kur bota rrotullohet rreth komandant dreqit !!!

lipjanipress

PDK e Lipjanit e pakënaqur me Projekt-Buxhetin e vitit 2018-2020

lipjanipress

Kryeministri: Haradinaj, peng i shtetit që kreu krime e masakra në Kosovë

lipjanipress
Skip to toolbar