LipjaniPress

Inaugurohet objekti muze “Ish selia Ipeshkvnore e Kosovës” në Ferizaj

Lajme

Ferizaj.05.04.2017. Të mërkurën në Ferizaj, është bërë inaugurimi i objektit muze “Ish selia Ipeshkvnore e Kosovës” në Ferizaj. Renovimi i këtij objekti është financuar nga Zyra e Bashkimit Evropian në Prishtinës, ndërsa implementuar nga UNDP.
Ne ceremoninë e inaugurimit të objektit muze merrnin pjesë zyrtarë të Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovës, përfaqësues të UNDP-së, kryetari i Komunës së Ferizajt, Muharrem Svarqa me bashkëpunëtore si dhe shumë mysafirë të tjerë.
Të pranishmëve me një fjalë rasti i është drejtuar Don Mikel Sopi nga kisha katolike.
E nga ana tjetër numri një i qytetit të Ferizajt, Muharrem Svarqa, është shprehur se një ngjarje e tillë banë bashkë përfaqësues të bashkësive të ndryshme etnike, fetare e kulturore.
“Është kjo një vepër shumë e çmuar, është një investim për të ardhmen më të mirë, për kultivimin e ndjenjës së këndshme që vjen nga diversiteti etnik, fetar e kulturor. Konsideroj se kultivimi i pranimit të diversitetit, si vlerë të qytetërimit modern, është porosia më e mirë e këtij investimi. Në vendin tonë janë shkaktuar vuajtje të panumërta, pikërisht nga mosdurimi ndaj diversitetit. Sepse një pjesë e njerëzve vendimmarrës në të kaluarën, e kishin rrënjosur urrejtjen, ose synimin për të dominuar të tjerët që kishin prejardhje etnike të ndryshme, bindje të tjera fetare ose politike dhe përkatësi tjetër kulturore. Në këtë vend, për fat të keq, janë vrarë e përndjekur njerëz për shkak se kanë qenë, ose kanë pasur besim e bindje të ndryshme nga ata që e kishin pushtetin ose forcën me vete. Sot jemi në shekullin 21 dhe urojmë që mendësive të tilla t’u ketë kaluar koha përgjithmonë. Në vend të ndasive, urrejtjeve e mosdurimeve për shkak të përkatësive të ndryshme, do të kultivohet respekti i ndërsjellë, toleranca e mirëkuptimi, sepse të gjithë jemi njerëz, në radhë të parë, pastaj kemi një përkatësi etnike, fetare, politike e kulturore. Dhe këto përkatësi të ndryshme do t’i konsiderojmë si pasuri të këtij vendi dhe jo një motiv për grindje e mosmarrëveshje”, ka potencuar kryetari Svarqa.
Ai tutje është shprehur se e vlerëson lart këtë investim të Bashkimit Evropian.
“Shpresoj t’i shërbejë pikërisht këtij qëllimi: njohjes dhe kultivimit të kulturës së bashkëjetesës etnike, fetare e kulturore. Sepse bota ka kuptim vetëm me diversitetin e kombeve, racave, kulturave, feve dhe bindjeve të ndryshme”, ka përfunduar kryetari Svarqa.
Të pranishmëve me një fjalë rasti i është drejtuar edhe Libor Chlad zëvendës shes i sektorit për bashkëpunim nga zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë, Andreë Russell koordinatorë i OKB-së për zhvillim dhe përfaqësues i përhershëm i UNDP-së në Kosovës.
Po ashtu fjalë rasti në këtë ceremoni kanë mbajtur edhe Vedat Sahiti nga Këshilli i Bashkësisë Islame të Kosovës si dhe prifti Andrej nga Kisha ortodokse serbe, por edhe Rashit Qalaj, udhëheqës i operimeve në Policinë e Kosovës.
Ndërkaq ipeshkëv i Ipeshkvisë së Kosovës imzot Dodë Gjergji, në fund të kësaj ceremonie ka falënderuar të gjithë ata që kontribuuan në realizmin e këtij projekti shumë të rëndësishëm për të gjithë.
Me këtë rast u bë edhe një vizite Kishës Katolike, ish selisë së Ipeshkvisë tashmë e shndërruar në muze, vizitë tek xhamia e Mulla Vesel Gutës, si dhe kishën ortodokse “Shën Uroshi” në Ferizaj,njofton “FerizajPress”.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Skandal në kopshtet e Tiranës! Edukatorja veprim të turpshëm me fëmijën (Foto)

lipjanipress

Sulmuesi i Vehbi Kajtazi, ende në paraburgim

lipjanipress

Këto janë arsyet që Prokuroria ngriti aktakuzë kundër Shukri Bujës dhe 8 bashkëpunëtorëve të tij

lipjanipress

Vetëvendosje: Do ta hetojmë SHIK-un dhe vrasjen e Elvis Pistës, Enver Zymberajt…

lipjanipress

Rrjetet sociale vazhdojnë të përdoren për shpërndarje të ideologjive ekstremiste

lipjanipress

Nëna e poston në Facebook foton e djalit që e pësoi nga sëpata e kosovarit( Pamje të rënda)

lipjanipress

Zyrtari i AAK’së kritikon Shpend Ahmetin pse keqpërdori familjen për të arsyetuar jahtin

lipjanipress

Ministri Bytyqi dhe ambasadori gjerman Heldt flasin për cilësinë e arsimit

lipjanipress

Mediat serbe paralajmërojnë ndërtimin e një muri të ri në Veri

lipjanipress

Shukri Buja: Ja çka më pyetën hetuesit!

lipjanipress

“Zaev ka pranuar ndryshimin e kufijve mes Maqedonisë, Shqipërisë dhe Kosovës”

lipjanipress

Zaev sot në Gjykatë për seancën e re të rastit “Ryshfeti”

lipjanipress
Skip to toolbar