LipjaniPress

Ish-Drejtori Arsimit në Prishtinë: Ahmeti të japë përgjegjësi për punësimin e 276 militantëve

Lajme

Kreu i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, sot gjatë ditës paralajmëroi kallëzim penal ndaj njërit prej ish drejtorëve të arsimit në komunën që tani ai e udhëheq. Ahmeti e ka akuzuar njërin nga ish drejtorët për punësimin e mbi 100 personave pa konkurs në fushën e arsimit në Komunën e Prishtinës

Por, njëri nga drejtorët e mëparshëm në këtë komunë, Halim Halimi, nga radhët e LDK’së, i cili mban pozitën e kryesuesit të asamblesë në këtë komunë, i kontaktuar nga Gazeta Express, i është përgjigjur Ahmetit për akuzat që i ka bërë atij.

Ai ka thënë se Shpend Ahmeti duhet të japë përgjegjësi për punësimet e 276 militantëve që ai i ka bërë në Komunën e Prishtinës, të gjetura këto të cilat sipas Halimit janë bërë nga zyra e Auditorit të Përgjithshëm.

Sipas ish drejtorit të arsimit në këtë komunë, të gjithë të punësuarit në kohën sa ai ka qenë drejtor janë bërë në bazë të konkursit.

“…Kallëzime penale të komunës së Prishtinës dhe të Shpendit janë bërë modë, veç po ia fut së koti qashtu. Unë të gjithë njerëzit i kam punësuar në bazë të konkursit, nuk i kam lënë që të humbin nxënësit”, ka thënë Halimi.

Ai gjendjen në arsim në komunën e Prishtinës e ka vlerësuar alarmante. Sipas tij nxënësit nëpër shkollat e Prishtinës me nga 3 deri në 4 muaj qëndrojnë pa mësues, kjo sipas tij si pasojë e neglizhencës në këtë komunë.

Madje ai thotë se Shpend Ahmeti po bën punësime përmes telefonit, duke i urdhëruar shkollat që t’i pranojnë mësuesit e dërguar nga vetë ai.

“Shpend Ahmeti bën punësime vetëm në bazë të telefonit, e urdhëron shkollën, i thotë këtë mësues po ta dërgoj. Ka plot shkelje që po bëhen në Prishtinë. Për këto punë që po merret Shpendi është kompetente Prokuroria që të merret. Iu kanë ndërru në komunë 7 drejtorë që nuk kanë mundur që t’i përballojnë presionet e tij”, ka shtuar ish drejtori i arsimit nga radhët e LDK’së në Prishtinë, Halim Halimi.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

PDK e LDK po i mbajnë të fshehura listat e kandidatëve për deputetë

lipjanipress

Rumunët s’e ndalin protestën

lipjanipress

Thaçi e çon përpara planin për ushtrinë, merr mbështetjen e grupit 6 plus

lipjanipress

Mbretëresha i shkruan Thaçit, uron për 9 vjetorin e Pavarësisë

lipjanipress

Veseli: Ata që manipuluan me listat e veteranëve duhet të turpërohen

Rexhep Isufi

Duhani, shkaktar i 85 për qind të rasteve me kancer në mushkri

lipjanipress

Daçiq i rren amerikanët se shqiptarët mund t’i sulmojnë serbët në veri të Kosovës

lipjanipress

Në 18 vjetorin e masakrës në Krushë, Thaçi fton drejtësinë të hetojnë vrasjet dhe masakrat

lipjanipress

Hyseni takon ambasadorin e Hungarisë: Flasin për vizat

lipjanipress

Thaçi realizon qëllimin jetësor, flet në telefon me Vucicin, tash flet për normalizim

lipjanipress

Këta ish udhëheqës të UÇK’së janë në Listën e Zezë të SHBA’së (Dokument)

lipjanipress

Kanë filluar punimet në ndërtimin dhe asfaltimin e rrugës “Luftëtarët e Lirisë në fshatin Babush i Muhaxherëve

lipjanipress
Skip to toolbar