LipjaniPress

Ish –Drejtori Arsimit në Prishtinë: Ahmeti të japë përgjegjësi për punësimin e 276 militantëve

Lajme

Kreu i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti sot gjatë ditës paralajmëroi kallëzim penal për njërin nga ish drejtorët e arsimit në komunën që tani ai e udhëheq. Ahmeti e ka akuzuar njërin nga ish drejtorët për punësimin e mbi 100 personave pa konkurs në fushën e arsimit në komunë e Prishtinës.

Por njëri nga drejtorët e mëparshëm në këtë komunë, Halim Halimi nga radhët e LDK’së, i cili mbanë pozitën e kryesuesit të asamblesë në këtë komunë, kontaktuar nga Gazeta Express, i është përgjigjur Ahmetit për akuzat që i ka bërë atij.

Ai ka thënë se Shpend Ahmeti duhet të jap përgjegjësi për punësimet e 276 militantëve që ai i ka bërë në komunën e Prishtinës, të gjetura këto të cilat sipas Halimit janë bërë nga zyra e Auditorit të Përgjithshëm.

Sipas ish drejtorit të arsimit në këtë komunë, të gjithë të punësuarit në kohën sa ai ka qenë drejtor janë bërë në bazë të konkursit.

“…kallëzime penale të komunës së Prishtinës dhe të Shpendit janë bërë modë, veç po ia fut së koti qashtu.

Unë të gjithë njerëzit i kam punësuar në bazë të konkursit, nuk i kam lënë që të humbin nxënësit”, ka thënë Halimi.

Ai gjendjen në arsim në komunën e Prishtinës e ka vlerësuar alarmante.

Sipas tij nxënësit nëpër shkollat e Prishtinës me nga 3 deri në 4 muaj qëndrojnë pa mësues, kjo sipas tij si pasojë e neglizhencës në këtë komunë.

Madje ai thotë se Shpend Ahmeti po bënë punësime përmes telefonit, duke i urdhëruar shkollat që t’i pranojnë mësuesit e dërguar nga vet ai.

“Shpend Ahmeti bën punësime vetëm në bazë të telefonit, e urdhëron shkollën, i thotë këtë mësues po ta dërgoj. Ka plot shkelje që po bëhen në Prishtinë. Për këto punë që po merret Shpendi është kompetente Prokuroria që të merret.

Iu kanë ndërru në komunë 7 drejtorë që nuk kanë mundur që t’i përballojnë presionet e tij”, ka shtuar ish drejtori i arsimit nga radhët e LDK’së në Prishtinë, Halim Halimi.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Krijimi i Qeverisë së re proces i komplikuar, ja çfarë thonë analistët

lipjanipress

Bashkë me Lavdimin, është vrarë edhe vëllai i Ridvan Haqifit, Bilalli

lipjanipress

Historia prekëse e ushtarit që shërbeu në Kosovë (Video)

lipjanipress

HOMAZHE NË VARREZAT E DËSHMORËVE NË RIBAR TË MADH DHE ZLLAKUQAN

lipjanipress

Projektet të cilat nuk dihet se kur do të përfundojnë

lipjanipress

ME VETËVENDOSJE EDHE JANJEVA GATI PËR NDRYSHIM(FOTO)

lipjanipress

‘Drejtimi i veturës së djegur kah Mitrovica e Jugut i qëllimshëm’

lipjanipress

David Philips shkruan për elitën e korruptuar në Prishtinë dhe raportet e reja Kosovë-Amerikë

lipjanipress

Zyrtari i AAK’së kritikon Shpend Ahmetin pse keqpërdori familjen për të arsyetuar jahtin

lipjanipress

LDK-Lipjan: Smallusha i thotë PO kryetarit Imri Ahmeti dhe LDK-së

lipjanipress

Aksident tragjik në Lluzhan të Podujevës, vdes një fëmijë (FOTO)

lipjanipress

Shpërthen dhuna në protestën për 22 vjeçarin e dhunuar nga policia në Francë (Foto)

lipjanipress
Skip to toolbar