LipjaniPress

ISIS-i thirrje për sulme dhe luftë ndaj Evropës gjatë muajit të Ramazanit

Lajme

Shërbimet e sigurimit evropian po përgatiten për sulme të tjera gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, duke filluar që nesër, pasi Shteti Islamik u bëri thirrje pasuesve të saj të ngrihen në një “luftë të përgjithshme” mbi “jobesimtarët” në Perëndim.
E shtuna shënon fillimin e një periudhe 30-ditore agjërimi dhe reflektimi në botën islame, e cila në vitet e fundit ka parë një rritje të madhe të sulmeve terroriste.

“Vëllezërit myslimanë në Evropë, të cilët nuk mund të arrijnë tokat e Shtetit Islamik, i sulmojnë ata në shtëpitë e tyre, tregjet e tyre, rrugët e tyre dhe forcat e tyre”, tha grupi xhihadist në një mesazh të titulluar ‘Ku janë luanët e luftës?’ dhe të publikuar në ‘YouTube’.

Duke mbrojtur veten pas sulmit vetëvrasës në Manchester Arena, i cili la 22 fëmijë dhe adoleshentë të vdekur, grupi tha: “Mos i ndalini vrasjet. Dilni dhe merrni një shpërblim të madh për Ramazanin “

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Raportet mes Bashkimit Evropian dhe Donald Trumpit eskalojnë në pikë kritike

lipjanipress

Instrumentistët e Vegjël Popullor nga Lipjani shpërblehen me dy çmime në Festivalin e 14-të mbarëkombëtar në Fushë -Arrëz

lipjanipress

Tash për tash s’ka indikacion për zgjedhje të parakohshme, Më i zëshmi për të shkuar në zgjedhje është deputeti i PDK-së Shukri Buja

lipjanipress

NJOFTIM: Dorëheqje nga PDAK, si dhe nga të gjitha funksionet e PDAK-së

lipjanipress

“Për një dekadë e gjysmë që nga themelimi, Kolegji AAB është shndërruar në një qendër të rëndësishme akademike në Kosovë dhe jashtë saj

Press Lipjani

U ndihmuan me miell mbi 600 familje me nevojë në tërë Kosovën

lipjanipress

Shpend Maxhuni intervistohet për dëbimin e gulenistëve nga Kosova

Rexhep Isufi

Lideri i Hezbollahut: Jemi optimist sepse Shtëpinë e Bardhë tash e udhëheq një idiot

lipjanipress

Nuk ndryshon mënyra e votimit për mërgimtarët

lipjanipress

Matoshi: Kosovës i duhet një President i urtë jo një si Thaçi

lipjanipress

Kryeministri Mustafa: Kosova e përkushtuar për thellimin e bashkëpunimit me Zvicrën

lipjanipress

Rrëfimi i qytetarit që u detyrua t’i japë zyrtarit qeveritar 20 mijë euro për të hequr një lëndë nga gjykata (Video)

lipjanipress
Skip to toolbar