LipjaniPress

Kandidati Hajrullahu viziton Qendrën për punë Sociale në Lipjan.

Lajme Lipjani

Kandidati për Kryetar të Komunës z. Ismet Hajrullahu me bashkëpunëtorë, ka vizituar Qendrën për punë sociale.
Ai u prit nga Drejtoresha e këtij institucioni znj. Makfirete Shamolli, e cila e njoftoi për gjendjen e shërbimeve sociale në Komunën e Lipjanit.
Ajo potencoi se ky institucion ka një staf profesional i cili, përkundër sfidave, vazhdon përkushtimin për të realizuar detyrat e besuara.
Numri i rasteve që marrin asistencë sociale në komunën tonë është 1263 sosh.
Znj. Shamolli shtroi nevojën për ofrimin e kujdesit të drejtpërdrejt, nëpërmjet qendrës për persona të moshuar pa përkujdesje familjare, qendrës për moshën e tretë pra personat që nuk kanë zotësi veprimi dhe qendrën për përkujdesje ndaj fëmijëve pa përkujdesje familjare.
Poashtu, u shtrua nevoja për zgjerimin e këtij institucionit, përmes krijimit të dy nëndegëve në Janjevë dhe Shalë, sepse përshkak të kërkesë së madhe për shërbime, po ka vonesa në realizimin e tyre, dhe nëpërmjet këtyre zyre, do të ketë lehtësim të punës dhe do të jenë më afër qytetarëve.
Kjo qendër, përveq shërbimeve të lartëcekura, ofron edhe shërbime për kategorinë e fëmijëve me aftësi të kufizuara, ku momentalisht kemi 110 sosh që marrin përkrahje financiare dhe merret me rastet e dhunës në familje, ku nëpërmjet raportimit, jepet përkrahje për viktimat nga kjo dhunë.
Z. Hajrullahu e falenderoi për pritjen dhe vlerësoi lartë punën e stafit.
Ai shprehu gatishmërinë për mbështetje dhe bashkëpunim dhe u zotua se në rast se do të udhëheq me Komunën, politikat e qeverisjes do të fokusohen në përmirësimin e mirëqenies sociale.
‘ Synimi ynë është të zvogëlojmë numrin e personave me asistencë sociale, nëpërmjet ofrimit të mundësive për punë’ tha z. Hajrullahu./LipjaniPress.com//
Sektori për informim

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

LSDM premton pensione shtetërore për të gjithë qytetarët

lipjanipress

Ramiz Kelmendi ‘godet’ Shpend Ahmetin: Duaje tënden me jahte, vodka ruse e përcjellëset e Serbisë

lipjanipress

Kryetari Ahmeti ka vizituar Këshillin e Bashkësisë Islame në Lipjan

lipjanipress

Hajrullahu ” Arsimi profesional, prioriteti ynë kryesor” Konjuh,

lipjanipress

Policia: Disa raste penale dhe 14 incidente të ndryshme gjatë zgjedhjeve

lipjanipress

Kush është grupi që ka vendosur “t’i vrasë tradhtarët”?

lipjanipress

Kryeministri Mustafa: Kosova e përkushtuar për thellimin e bashkëpunimit me Zvicrën

lipjanipress

Rrahje mes disa personave në Lipjan (FOTO+VIDEO)

lipjanipress

Nga sot ndërpres aktivitetin tim politikë në PDK.

lipjanipress

AAK Dega Lipjan- Prezanton Asamblen

lipjanipress

Shfaqen postere anonime kundër Papa Françeskut nëpër Romë (Foto)

lipjanipress

Haradinaj: Prioritet e kemi krijimin e vendeve të punës

lipjanipress
Skip to toolbar