LipjaniPress

“Keqardhje” e Beogradit për kohën e humbur të Kosovës me zgjedhje

Lajme

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën Marko Gjuriq ka vlerësuar se zgjedhjet në Kosovë janë vetëm humbje kohe në dialogun Beograd – Prishtinë, dhe , sipas tij, hyrje në radikalizmin shtesë të politikës, transmeton Koha.net.

„Druaj se zgjedhjet e 11 qershorit nuk do të jenë vetëm kohë e humbur por edhe uverturë në radikalizmin shtesë të politikës në Prishtinë. Jo vetëm gjatë fushatës parazgjedhore por edhe gjatë formimit të qeverisë së re”, ka thënë Gjuriq për gazetën Beogradit Politika.

Elita politike shqiptare, sipas Gjuriqit, deri më tash, nuk ka ditur ose nuk ka dashur që dialogun ta imponojë si temë pozitive në opinion, por siç thotë ai, e ka shfrytëzuar për demonstrim të politikës rigide e radikale.

„Bashkëbiseduesit nuk mund t’i zgjedhim dhe do të presim të shohim cilat janë perspektivat për vazhdimin e dialogut”, ka thënë Gjuriq duke shtuar se Beogradi është i gatshëm për dialog, por jo edhe pala tjetër.

Gjuriq në këtë intervistë nuk ka mundur të mos lëshojë akuza të reja për ato Beogradi zyrtar ka kohë që i quan “deklarata të politikanëve shqiptarë për Shqipërinë e madhe” .

Zyrtari i serb i angazhuar rreth Kosovës ka thënë se “Brukseli po e humb autoritetin në Prishtinë”.

Lidhur me përgatitjet e “Listës Srpska” për zgjedhjet e ardhshme, Gjuriq ka thënë se Beograd përpiqet që gjithnjë e më pak të përzihet në dinamikën e saj të politikës së brendshme.

Përjashtim, sipas tij, është bërë vetëm kur është dashur të pengohet Prishtina, që siç tha ai, me metoda korruptive të thyente unitetin e “Listës Srpska“ e disa përfaqësues serbë t’i shfrytëzojë për realizimin e planeve që janë në kundërshtim me interesat serbe.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Portali i njohur evropian shkruan se SHBA-ja detyroi Thaçin të heq dorë nga ushtria

lipjanipress

Në kujtim të përvjetorit të Masakrës së Reçakut

lipjanipress

Mediat serbe shkruajnë për takimin e Haradinajt me 70 zëvendësministrat e tij

lipjanipress

IMRI AHMETI- nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me këshillin evropian KE për të drejtat e minoriteteve

Press Lipjani

Erdogan lëshon një kërcënim të ri: Kosova të ketë kujdes me Ambasadën tonë në Prishtinë

lipjanipress

Thaçi rrugës për Bruksel në takim me krerët e BE’së: Do të flasim për vizat dhe për FSK’në

lipjanipress

Fajon: Nëse nuk ratifikohet Demarkacioni, Kosovës do t’i duhen vite të tëra për liberalizim (Video)

lipjanipress

Vetura zyrtare shkel në zebra një vajzë në Lipjan

lipjanipress

Komisioni i angazhuar për matjen e territorit – “Ndodh që nuk e bëjmë matjen”

lipjanipress

10 Inspektorët e qeverisjes Mustafa në Prishtinë dalin para Gjykatës, akuzohen për korrupsion

lipjanipress

Vihet gurëthemeli për ndërtimin e Shkollës së Mesme Profesionale “Adem Gllavica” në Lipjan

lipjanipress

Aksident tragjik në Lluzhan të Podujevës, vdes një fëmijë (FOTO)

lipjanipress
Skip to toolbar