LipjaniPress

Këshilltari i Presidentit: Me 11 qershor nuk kemi zgjedhje, por referendum

Lajme

Zgjedhjet nacionale të 11 qershorit nuk janë të rëndomta, në atë ditë qytetarët e Kosovës do të ndërmarrin një përcaktim të përgjithshëm për çështje jetike rreth të ardhmes. Kështu u shpreh Këshilltari i Presidentit Hashim Thaçi dhe profesori i filozofisë, Astrit Salihu.

Salihu në një bisedë me Gazeta Metro tha se në këto zgjedhje qytetarët përcaktohen për çështjet si; liberalizimi i vizave, që rrjedhimisht edhe tregon përcaktimin e tyre për marrëveshjen e Demarkacionit me Malin e Zi.

“Unë këto nuk i shoh si zgjedhje të rëndomta, në të cilat shpalosen programe të qeverisjes, si ta zëmë ekonomia, shëndetësia apo arsimi, por më shumë i shoh si një referendum, ose një përcaktim i përgjithshëm i qytetarëve të Kosovës, për çështje të rëndësishme për te ardhmen e tyre, si liberalizimi i vizave, që lidhet me përcaktimin e tyre për demarkacion, për ushtrinë si dhe për asociacionin e komunave”, thotë Salihu.

Ai tutje shprehet se kësaj radhe vet qytetarët e kanë në dorë liberalizimin e vizave dhe ushtrinë e Kosovës.

“Qytetarët e Kosovës në këto zgjedhje, duhet të përcaktohen për formacionet politike, ose taboret politike, që janë për ose kundër këtyre çështjeve. Qytetarët, më në fund e kanë mundësinë të vendosin për të ardhmen e tyre me 11 qershor dhe kjo pas 11 qershorit nuk mund të jetë e as të quhet vendim arbitrar i partive politike”, tha këshilltari i Presidentit Thaçi.

Kjo ngase, sipas Salihut, liberalizimin e vizave, hapjen e Kosovës, e ushtrinë, për herë këta qytetarë i kanë në dorë me votën e tyre. /

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Kryetari Ahmeti kërkon punë dhe angazhim maksimal nga shefat e sektorëve

lipjanipress

Sindikatat e rajonit debatojnë për kohezion social dhe avancim të të drejtave të punëtorëve

lipjanipress

Veseli tallet me Kurtin: Kthehu nga Norvegjia, nuk do të ketë luftë

lipjanipress

Gazeta Express e mbështet Ramush Haradinajn për kryeministër

lipjanipress

Mustafa: Kosova, model rajonal në fushën e të drejtave të njeriut

lipjanipress

Cristiano Ronaldo largohet nga Real dhe bashkohet me Juve

lipjanipress

Kryeshefi i Stacionit të Autobusëve bëhet me veturë të re (VIDEO)

lipjanipress

Mbahet mbledhja konsultative e bordit të drejtorëve

lipjanipress

Deklaratat e Sekretarit Mattis për Kosovën dhe FSK’në – top lajm në mediat serbe

lipjanipress

Gjykata e Ferizajt jep detaje për policin e dyshuar, Përfitoi mijëra euro me fajde

lipjanipress

Vetëvendosje nuk i bashkohet LDK’së, shkon e vetme në zgjedhje

lipjanipress

Përurohet objekti i ri shkollor në Bujan

lipjanipress
Skip to toolbar