LipjaniPress

Komisioni i angazhuar për matjen e territorit – “Ndodh që nuk e bëjmë matjen”

Lajme

Komisioni i ekspertëve për matjen e territorit të Kosovës tashmë ka nisur punën e tij, duke mbledhur të gjitha dokumentet e nevojshme nga institucionet përfshirëse.

Mirëpo, nëse pas analizës që ky komision do t’u bëj të dhënave që i ofrohen, ekziston mundësia që territori mos të matet më fare, shkruan Indeksonline.

Kështu ka thënë për Indeksonline anëtari i grupit të ekspertëve dhe zëdhënësi i komisionit, Tomor Çela, sipas së cilit, nëse nuk ka konteste mes të gjeturave të kaluara dhe atyre që do të prezantohen kësaj jave, territori nuk do të matet më.

Komisioni, sipas tij, pothuajse është në fazën finale të kësaj çështje, i cili tani po bën analizën e dokumentacionit të pranuar nga të gjitha institucionet.

“Jemi duke përgatitur takimin e radhës që do të mbahet me datën 10 me gjithë akterët e involvuar ku secili prej tyre do të prezantoj të gjeturat e veta dhe pastaj do të vazhdojmë me raportin final. Në teren do të dalim atëherë kur e shohim se ka nevojë të dalim, nëse ka konteste atëherë dalim me e bë matjen në teren”, tha Çela.

I pyetur se kur pritet t’i dorëzohet Qeverisë raporti final me të dhënat përfundimtar, ai tha se po punojnë që ta dërgojnë sa më shpejt.

“Nuk kemi datë të saktë por po vazhdojmë të punojmë në mënyrë intensive që sa më parë që është e mundur ta kemi rezultatin final”, theksoi Çela.

Kujtojmë se Matja e territorit është iniciuar si kërkesë nga ana e kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa, pas akuzave të opozitës por edhe disa deputetëve në pushtet, se me Marrëveshjen për shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi, Kosova ka humbur mbi 8 mijë hektarë territor.

Përfaqësuesit e Qeverisë së Kosovës, kanë deklaruar se kjo matje nuk do të marrë shumë kohë dhe se me anë të këtij procesi do t’i jepet një përgjigje profesionale dhe shkencore pyetjes se a ka humbur apo jo territor shteti i Kosovës me marrëveshjen për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi. /indeksonline/.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Kjo është agjenda e plotë e manifestimeve të Pavarësisë

lipjanipress

Demarkacioni dhe Ushtria të kryhen para zgjedhjeve, thotë Bulliqi

lipjanipress

Komandanti i KFOR’it nuk e përkrah Ushtrinë e Kosovës

lipjanipress

Ky është vendimi i Gjykatës turke për gylenistët e deportuar nga Kosova

lipjanipress

Agjenti serb: Haradinaj s’u arrestua për krime lufte, prapa tij qëndrojnë njerëz të CIA’s dhe NATO’s (Video)

lipjanipress

DETAJET e ngjarjes tronditëse në Fier, çfarë ndodhi me nxënësen e Dizajnit

Press Lipjani

FSHATI BABUSH MBËSHTETË SELATIN RETKOCERIN PËR KRYETAR TË KOMUNËS SË LIPJANIT

lipjanipress

Deputeti i PDK’së i kërkon Mustafës ta ndërrojë Ministrinë e Shëndetësisë

lipjanipress

Nga kjo datë do të gjobiteni nëse s’keni gomat e dimrit dhe zinxhirët në veturë

lipjanipress

Malisheva në përkrahje të Ramush Haradinajt

lipjanipress

Zvicra ka një ofertë për kosovarët që duan pasaportë zvicerane (Foto)

lipjanipress

Shumë fshatra të Lipjanit tashmë tre ditë pa rrymë

lipjanipress
Skip to toolbar