LipjaniPress

Konjufca përjashton mundësinë e bashkëpunimit LDK-VV në të ardhmen

Lajme

Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Vetëvendosjes, Glauk Konjufca, ka deklaruar që nuk ka ndonjë mundësi të ketë koalicion me Lidhjen Demokratike të Kosovës, ngaqë nuk kanë besim në këtë parti që do të çojë përpara projektin për të vendosur Partinë Demokratike të Kosovës në opozitë.
Ai ka thënë në Klan Kosova se LDK fillimisht duhet të marrë përgjegjësi për, siç i quajti ai, dështimet gjatë qeverisjes së saj, e pastaj do të mund të kërkonte koalicion nga Vetëvendosje.

“Modeli i qeverisjes së LDK’së ka qenë një model i dështuar. Filloi me tradhtinë që ia bëri Isa Mustafa një koalicioni që kishe për qëllim ta çonte PDK’në në opozitë dhe të bënte reforma të nevojshme në drejtësi. LDK’ja u dorëzua për shkak të ambicieve të Isa Mustafës. LDK’ja nuk mund të amnistohet, të fillojmë nga zeroja, tash vetëm po ta ndryshojnë Isa Mustafën e të vendosin kopjen e tij që është Avdullah Hoti”, ka thënë Konjufca.

Ai ka shtuar që një skenar i vitit 2014, ku LDK’ja iu bashkua PDK’së, është i mundshëm.

“LDK’ja prapë do të shkojë tek PDK’ja, tash sërish do ta dëgjoni LDK’në duke e kritikuar SHIK’un dhe PDK’në, por kur të vijë momenti me u nda postet e t’i ofrohet pushteti LDK’së, ajo është më e rëndësishme. Çfarëdo ndryshimi në Kosovë që e ka për qëllim ta çojë PDK-në në opozitë duhet me qenë projekt i Vetëvendosjes. Me LDK’në e kemi provuar, por e ka bërë Thaçin president e Veselin kryeparlamentar”, ka thënë Glauk Konjufca, njofton Klan Kosova.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

I ri në moshë por i suksesshëm, biznesmeni lipjanas ka disa këshilla për të dhënë

Granit

Ta ndihmojm Florentin i cili është diagnostifikuar me Leukemia Akute.

lipjanipress

Veseli e Mustafa përplasen për afatin se kur votohet Demarkacioni

lipjanipress

Darmanovic: Bëhemi pjesë e NATO-s në fund të majit

lipjanipress

Vazhdojnë përplasjet në Podujevë: LDK thotë se PDK po i krahason arsimtarët me qentë

lipjanipress

Mogherini raporton të hënën për vizitën e saj në Kosovë

lipjanipress

Resul Sinani konfirmon se do t’i bashkohet Nismës së Fatmir Limajt

lipjanipress

AAK arrin marrëveshje koaliconi me dy parti (Foto)

lipjanipress

Familjari i kryetarit të Lipjanit nga LDK-ja, i bashkohet PDK-së

lipjanipress

Pas PDK’së edhe VV nis përgatitet për zgjedhje, Kurti kandidat për Kryeministër

lipjanipress

Këshilli komunal i viktimave të dhunës në baza gjinore mban takim pune

lipjanipress

PDK-Lipjan Ismet Hajrullahu, nominohet kandidat për kryetar të komunës së Lipjanit nga Partia Demokratike e Kosovës!

lipjanipress
Skip to toolbar