LipjaniPress

Kontrollojeni shëndetin tuaj për një minutë me këtë mënyrë të thjeshtë

Shneta

Të gjithë e dimë se sa e rëndësishme është ta monitorojmë shëndetin tonë, por përsëri shumë pak prej nesh shkojmë tek doktori.
Ne kemi gjetur një mënyrë të thjeshtë për t’i bërë një kontroll shëndetit tuaj pa dalë fare nga shtëpia.

Merreni një lugë dhe vendoseni në gjithë sipërfaqen e gjuhës, duke e lagur atë me pështymë, transmeton Gazeta Express.

Vendoseni lugën në një qeskë plastike dhe lëreni nën dritë të madhe: qoftë në diell ose nën një llambë.

Prisni një minutë dhe kontrollojeni lugën.

Një lugë e pastër pa shenja nënkupton se nuk keni probleme me shëndetin e organeve tuaja të brendshme.

Nëse luga mban erë të keqe (kutërbon), kjo mund të nënkuptojë se ju keni:

–         Probleme me mushkëri ose stomak

–         Diabet

Nëse ka njolla:

–         Të bardha ose të verdha – çrregullime të gjëndrave tiroide

–         Vjollcë – bronkit, qarkullim të dobët të gjakut, nivele të larta të kolesterolit

–         Të bardhë – infeksion respirator

–         Portokalltë – sëmundje të veshkave

Mbajeni në mend se kjo metodë është vetëm për qëllime informative dhe nuk zëvendëson këshillimin me ndonjë mjek.

Bazuar në materialet nga:positivemed

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Ja pse është e dëmshme të pastroheni shpesh

lipjanipress

Kërkohet ndihmë për shërim jashtë vendit për vëllezërit nga Gjilani

lipjanipress

Problemet e dorëzimit në AstraZeneca: çfarë qëndron pas?

lipjanipress

10 ushqimet që i japin energji organizmit të njeriut

lipjanipress

Formula që kalkulon se sa i gjatë do të jetë fëmija juaj

lipjanipress

Ruan kockat, mbron sytë, forcon zemrën

lipjanipress

Pasi t’i shihni 5 përbërësit rrënqethës që përdoren për parfumet luksozë, kurrë më nuk do t’i përdorni (Foto)

lipjanipress

Lipjani si gjithmon zemërgjerë për djaloshin 25 vjec Sejdi Smajli, mblidhen afro 40 mijë euro për pak orë

lipjanipress

2 vjeçari nga Lipjani vuan nga sëmundja e rrallë, familja kërkon ndihmë (Video-Foto)

lipjanipress

Ja çfarë iu bën mushkërive kanabis

lipjanipress

Shkencëtarë: Diabeti është shenjë paralajmëruese e kancerit

lipjanipress

Operacion i rrallë i kryer me sukses nga mjeku lipjanas Dr.Xheladin Rizani dhe ekipa ndihmëse

lipjanipress
Skip to toolbar