LipjaniPress

Kosova ka vite që ka zënë vend në diplomacinë e Rusisë, thotë Lauka

Lajme

Ish-ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, njëherësh njohës i politikës ruse, Islam Lauka, ka thënë se çështja e Kosovës ka disa vite që ka zënë vend në diplomacinë ruse.

Ai ka thënë se Kosova për këtë nuk ka fituar njohje nga të gjitha shtetet, sepse kundërshtar i kësaj është Rusia.

Lauka në “Zona B” të Klan Kosova ka pohuar se ka pasur momente edhe nënvlerësimi të Rusisë, por që tani kanë kaluar në mbivlerësim duke vlerësuar se shteti rus ka trashëguar një potencial me peshë globale nga ish-Bashkimi Sovjetik.

“Ne kemi një rezolutë që ka vulën e Rusisë në Këshillin e Sigurimit dhe për fat të keq edhe në Kosovë edhe në Shqipëri nisur nga disa deklarata të Putinit ka një moskuptim një keqinterpretim bile edhe një entuziazëm naiv te disa analistë sikur Putini është shprehur që Kosova ka ligjshmëri për pavarësinë e saj edhe Krimeja ka ligjshmërinë e vet”, ka pohuar Lauka.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Fillon izolimi dhe riparimi i pjesës së jashtme të objektit të Komunës (Foto)

lipjanipress

Tentim -vrasja e Azem Vllasit u raportua në shumë media botërore

lipjanipress

Çka do të thotë të kesh opozitë politike të përgjegjshme?

Granit

Shukri Buja tregon nëse Nisma do ta kandidojë për kryetar të Lipjanit

lipjanipress

Gjendet i vdekur një kumanovar në rrugë

lipjanipress

Hoxhaj: Serbia po përgatit skenarë të tjerë të provokimeve në rajon

lipjanipress

Çka u tha për Kosovën në Këshillin e Sigurisë Kombëtare të Serbisë?

lipjanipress

Adem Grabovci në Gjykatë, po merret në pyetje për rastin e Fatmir Limajt(VIDEO)

lipjanipress

Në Lipjan nuk është mbajtur mbledhja e KK-së, Opozita qendron në kërkesën për mbajtje të mbledhjës të jashtzakonshme

lipjanipress

Qytetari në Resnjë ndërroi jetë përderisa prente dru

lipjanipress

Vendet që do të mbesin pa rrymë gjatë ditëve në vijim

lipjanipress

Merkel për herë të parë pas grusht-shtetit viziton Turqinë

lipjanipress
Skip to toolbar