LipjaniPress

Kosova nuk ka bërë mjaft për minoritetet, thotë O’Connell

Lajme

Numri një i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairi O’Connell, ka shprehur bindjen se Kosova nuk ka bërë mjaft në integrimin e komuniteteve.

Në emisionin “Ekonomia me Erëzën” në KTV, O’Connell tha se gjendja e komuniteteve, si ai ashkali, është shumë e vështir dhe se duhet të krijohen hapësira ekonomike.

“Përfshirja e komuniteteve është shumë e rëndësishme. Por, mos të mendohet që e vetmja kërkesë është largimi i një treni, një muri ose diçka e tillë. Duhet të krijohet hapësirë ekonomike. A ka bërë Kosova mjaft për të integruar njerëz? Nuk mund të them se po. Mos të flasim vetëm për komunistin serb, por p.sh. komunitetit ashkali në Fushë Kosovë është në gjendje shumë të vështirë”, deklaroi O’Connell, përcjell Koha.net.

Qeveria e Republikës së Kosovës thotë vazhdimisht se deri më tani ka ndërmarrë masat e nevojshme për t’u siguruar se personat që iu përkasin komuniteteve të kenë të drejta të barabarta.

Në Kosovë jetojnë komuniteti serb, turk, boshnjak, rom, shkali, egjiptas, goran, etj.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Presidenti i Serbisë po kërkon paqe me Kosovën, s’flet më për luftë

lipjanipress

Veseli:Fillimi i Ri është garancë për Shtetin e Kosovës dhe fuqizimin e tij (FOTO)

lipjanipress

Propaganda e Beogradit: Kosova po përgatit sulm në Veri

lipjanipress

Kandidati për kryetar z. Heset Sahiti shpalosi edhe në Gllogoc programin për qeverisjen 4 vjeçare në Lipjan.

lipjanipress

VETËVENDOSJ në Lipjan nuk ka te ndalun qdo ditë një numër i madh i qytetarëve anëtarsohen

lipjanipress

Në Ferizaj po jepen viza të rrejshme për Gjermani

lipjanipress

Klemend Balili ndodhet brenda vendit, komunikon me letra me bandën e tij

lipjanipress

Nikoliq heqë dorë nga gara presidenciale në Serbi?

lipjanipress

Agani shkarkon disa anëtarë të partisë, vendos për koalicion me Veselin

lipjanipress

Qytetarët e Luginës të zhvendosur në Kosovë s’po mund të pajisen me dokumente

lipjanipress

Rrahje mes disa personave në Lipjan (FOTO+VIDEO)

lipjanipress

Gjoba dhe padi për partitë politike që përdorin të dhënat personale të qytetarëve

lipjanipress
Skip to toolbar