LipjaniPress

Kosova renditet e para në botë me vdekjet nga COVID-19 në 1 milion banorë

Bota Lajme Lipjani Shneta

E numri i lartë i vdekjeve ka bërë që Kosova të renditet e para në botë.

Sipas tabelës, Kosova renditet e para për raste të vdekjeve nga COVID-19 për 1 milion banorë, e ndjekur nga Peru, Bolivia, Meksika dhe Panamaja.

Themeluesi dhe Drejtori i Institutit për Hulumtime “Scripps”, Eric Topol i cili njëherësh është edhe profesor i mjekësisë molekulare, ditë ma parë ka publikuar në llogarinë e tij zyrtare në Twitter rang listën e shteteve me më së shumti vdekje në një milion banorë, ku e para është Kosova.

Kosova për numrin e vdekjeve në 1 milion banorë e ka lënë prapa edhe Amerikën e cila renditet në vendin e 9-të.

Lidhur me këto statistika ka reaguar deputetja e LVV-së, Mimoza Kusari-Lila.

Ajo përmes një reagim në Twitter ka shkruar se kaq për menaxhimin e mirë të ministrit Armend Zemaj dhe lavdërimin e Isa Mustafës për punën e kryer nga jurisiti Zemaj.

“Kaq për menaxhimin e mirë të Armend Zemaj nga LDK dhe lavdërimin e Isa Mustafës për punën e kryer nga jurisiti, Ministër i shëndetësisë. Ironikisht, duket se Isa Mustafa po lexon mbrapsht “suksesin” e Kosovës. Kush është “xhelati i vërtetë” po tregojnë statistikat”, ka shkruar Kusari-Lila.

Kujtojmë se tash e disa javë numri i vdekjeve në Kosovë brenda 24 orëve ka qenë mbi 10 persona, duke bërë kështu që shkalla e vdekshmërisë nga COVID-19 të rritet. Sipas të dhënave të IKSHP-së raste aktive me coronavirus në vendin tonë janë 4 mijë e 19.

Eric Topol @EricTopol Today marks 16 weekdays in a row with the US > 1,000 covid deaths. The USA ranks #9 in the world for deaths/million people, the only industrialized nation on the list 1. Kosovo 2. Peru 3. Bolivia 4. Mexico 5. Panama 6. Brazil 7. Montenegro 8. Bosnia
Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Shpërthen një bombë në qendër të Beogradit, dridhet i gjithë qyteti (Foto dhe Video)

lipjanipress

Nipi i Adem Jasharit ia ktheu pushkën KFOR-it (Video)

lipjanipress

Investohet në Lipjan 385,000.00€ për ndërtimin dhe funskionalizimin e Zonës Ekonomike në Kërqevë(FOTO)

lipjanipress

Papa Françesku i reagon Trumpit: Nuk je i krishter nëse i përzë refugjatët

lipjanipress

Komunikat :Partia e Ashkalive për Integrim Dega-Lipjan

lipjanipress

Jashari i fut në listë për vrasje edhe Mustafën, Veselin e Thaçin etj.. (VIDEO)

lipjanipress

Ambasadorja gjermane: Jemi të dëshpruar me propozimin për Ushtrinë

lipjanipress

170 mijë euro për ndërtimin e shtratit të lumit Sitnica

lipjanipress

Spanja do ta ndalë ‘me forcë’ referendumin në Kataloni

lipjanipress

Vuçiq: BE’ja tani nuk po e kërkon njohjen e Kosovës

lipjanipress

NATO strikt neutrale ndaj statusit: Nuk ua njeh Mustafës e Thaçit postet që i mbajnë

lipjanipress

Sondazhi i organizuar nga LipjaniPress, nxjer fitues kryetarin aktual Imri Ahmeti.

lipjanipress
Skip to toolbar