LipjaniPress

Kroacia dhe Çekia me qëndrime të ndryshme rreth anëtarësimit të Kosovës në NATO

Lajme

Presidentja e Republikës së Kroacisë Kolinda Grabar-Kitaroviç dhe presidenti i Repiblikës së Çekisë Millosh Zeman nuk u pajtuan sot në Zagreb rreth mbështetjes së rrugës së Kosovës drejt anëtarësimit në NATO.

Të dy presidentët përveç çështjeve bilaterale, biseduan edhe për shumë tema siç janë zgjerimi i NATO-s dhe BE-së në rajon, gjendja e Bashkimit Evropian dhe kriza migratore.

Zeman dhe Grabar – Kitaroviç pas takimit njoftuan se kanë biseduar edhe për Brexit-in, terrorizmin dhe gjendjen në BE, raporton Anadolu Agency.

“Republika Çeke i jep mbështetje integrimit të Ballkanit Perëndimor në strukturat evropiane dhe NATO”, porositi presidenti Zeman dhe shtoi se “Çekia mbështet hyrjen e Kroacisë në zonën Shengen”.

Në pyetjen se a e mbështet hyrjen e vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE dhe zgjerimin e NATO-s në këtë hapësirë, Zeman tha se “Mendimi im personal vlen për vendet e Ballkanit Perëndimor, por kjo nuk vlen për Kosovën meqë nuk jam i sigurtë nëse Kosova i përket NATO-s”.

Presidentja Kolinda Grabar-Kitaroviç u përgjigj se Kroacia angazhohet për zgjerim, gjegjësisht konsolidimin e BE-së në hapësirën e Evropës Juglindore, por edhe NATO-s për të gjitha ato shtete që e dëshirojnë atë.

“Në këtë moment Serbia këtë nuk e dëshiron, por ndoshta një ditë do të dojë”, tha Kolinda Grabar Kitaroviç.

Presidenti çek Zeman porositi se është “kundër BE-së me shumë shpejtësi”.

“Evropa duhet të jetë unike, nuk mund të ketë dy apo më shumë shpejtësi meqë kjo është tërësisht e pamundur, sepse kjo do të thoshte shumë shpejtësi”, tha ai.

Zeman konsideron se brenda katërshes së Vishegradit, së bashku me Kroacinë duhet të angazhohet edhe Austria duke ofruar zgjidhje të tyre për krizën migratore

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Vdekja e 27-vjeçares në Gjinekologji: Familja kërkon ekspertizë të re (Video)

lipjanipress

Vdes një i paraburgosur në Lipjan

Press Lipjani

AGK-ja dënon presionin dhe fyerjet ndaj gazetarit të KOHËS, Agim Ademi

Granit

Gjykata merr vendim për Milaim Zekën, e lë në arrest shtëpiak

lipjanipress

Arsim Jashari zyrtarizon kandidimin për Asamable Komunale Lipjan

lipjanipress

Sulmuesi i Vehbi Kajtazi, ende në paraburgim

lipjanipress

Kjo është pasuria dhe kursimet e Avdullah Hotit, kandidat për kryeministër i LDK-së

lipjanipress

LUKSI I DEPUTETËVE ME BUXHET TË SHTETIT.

lipjanipress

Mustafa i thotë Palmerit se përkrahja e SHBA-ve për Kosovën është e pazëvendësueshme

lipjanipress

Vajza e mbijetuar e Hamzë Jasharit rrëfën tmerrin që kishte ndodhur në mars të vitit 1998 (VIDEO)

lipjanipress

Pezullohen hetimet për Astrit Deharin

lipjanipress

Kjo është letra e Thaçit drejtuar Veselit pas tërheqjes nga iniciativa për ushtri (DOKUMENT)

lipjanipress
Skip to toolbar