LipjaniPress

Kryetarja e Preshevës kërkon njohjen e diplomave të Kosovës…

Lajme

Ardita Sinani, kryetare e komunë së Preshevës, ka thënë se të rinjtë e pajisur me diploma nga Kosova, Shqipëria e Maqedonia nuk po mund të punësohen ngase ato nuk po nostrifikohen nga Ministria e Arsimit të Serbisë, transmeton Koha.net.

Ajo është takuar me kryetarin e Trupit koordinues për Luginën e Preshevës Zoran Stoilkoviq. Me këtë rast, siç njofton “blic”, është biseduar dhe është arritur pajtimi se zgjidhja e problemeve ekonomike është prioritet i komunave Preshevë, Bujanoc e Medvegjë.

“Kemi biseduar për bashkëpunim më të mirë për zgjidhjen e problemeve të qytetarëve. Problemi më i madh në Preshevë është papunësia. Pa punë janë sidomos të rinjtë që kanë përfunduar shkollat në Kosovë, Maqedoni e Shqipëri. Për këtë arsye kërkojmë që të na ndihmojë Ministria e Arsimit (e Serbisë) rreth nostrifikimit të diplomave të tyre. Ata që kanë këto diploma nuk mund të gjejnë punë dhe për këtë arsye duhet ta zgjidhim këtë problem”, ka thënë Ardita Sinani.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Sa trupa e çfarë armë do të kenë Ushtria e Kosovës?

lipjanipress

Organizata VoRAE përmes qendrës për Arsim mbështetës në shkollën “ Ismail Luma ne Lipjan dhe Zenel Hajdini ne Gadime ” ka organizuar kampanjën “Arsimi ּÇelësi i Suksesit”

lipjanipress

Mbi 106 të vdekur në ortekun e borës në Afganistan

lipjanipress

POLITIKANË DHE KOLEGË I DALIN NË MBROJTJE GAZETARES XHARRA

lipjanipress

Rrëfimi i familjes për vdekjen e dyshimtë të punëtorit të Bechtel & Enka

lipjanipress

Shënohet viktima e parë nga sulmi në Londër

lipjanipress

Agjenti serb: Haradinaj s’u arrestua për krime lufte, prapa tij qëndrojnë njerëz të CIA’s dhe NATO’s (Video)

lipjanipress

Tërheqja e Thaçit dhe Veselit nga Specialja- A u tradhtuan e shfrytëzuan deputetët e PDK’së?

lipjanipress

Qytetari në Resnjë ndërroi jetë përderisa prente dru

lipjanipress

Deklarata ‘bombë’ e presidentes kroate për serbët

lipjanipress

Albin Kurti pikëllohet për rrënimin e murit

lipjanipress

Thaçi fton për “dekriminalizim të partive politike”

lipjanipress
Skip to toolbar