LipjaniPress

Kujdes: Nëse gjuha ju duket kështu, ndoshta do të pësoni sulm në zemër apo do të keni kancer!

Shneta

Nëse vëreni që ngjyra e gjuhës ka ndryshuar, mos e injoroni. Edhe pse ju dukeni krejtësisht mirë dhe i shëndetshëm, nuk do të thotë që çdo gjë është në rregull.

Ndryshimi i ngjyrës mund të thotë që ju mungojnë vitaminat, por edhe ju tregon për shumë probleme të tjera, të cilat kërkojnë urgjentisht ndihmë mjekësore, transmeton Telegrafi.

Gjuha e zezë

Puçrrat në majë të gjuhës, ndonjëherë mund të marrin ngjyrë të zezë për shkak të grumbullimit të baktereve dhe kërpudhave. Gjithashtu, sipërfaqja e gjuhës mund të ndryshojë ngjyrën për shkak të ndonjë ushqimi, pijeje, duhani… Shkaktar i tyre shpesh është higjiena e keqe e gavrës së gojës. Kjo gjendje e gjuhës është e parrezikshme, por si pamje duket e keqe.

Edhe ndonjë antibiotik apo ilaç tjetër, si për shembull, mjetet për shpëlarjen e gojës mund të jenë shkaktar i ngjyrës së zezë në gjuhë. Mund të jetë fjala edhe për dehidratimin e organizmit, i cili pi sasi tepër të mëdha të kafes.

Kërkoni këshillë nga mjeku nëse kjo gjendje zgjat më shumë se dhjetë ditë.

healthy-tongue.fw_

Gjuha e verdhë

Si edhe gjuha e zezë, edhe ngjyra e zezë në gjuhë është rezultat i grumbullimit të baktereve. Veç kësaj, puçrrat mund të jenë përreth gojës tepër të thata, përkatësisht nëse trupit i mungon uji, nëse merrni frymë nëpërmjet gojës (në vend që të merrni nëpërmjet hundës), nëse temperatura e trupit është e ngritur, nëse nëpërmjet gjuhës kalon tepër tym duhani…

Zgjidhja është t’i bëni higjienë të rregullt gavrës së gojës dhe vazhdimisht të pini ujë.

Gjuha e bardhë

Shkaktarët janë të shumtë. Mund të jetë fjala për dehidratimin, por edhe për infeksion oral. Kjo është sëmundje e gjëndrave të gavrës së gojës me ndonjë kërpudhë nga familja Candida, e cila më së shpeshti i sulmon njerëzit me imunitet të dobët. Njësoj mund të shfaqet te pacientët të cilët pinë antibiotikë të fuqishëm.

Ngjyra e bardhë në gjuhë mund të shfaqet edhe tek leukoplakia – gjendje për shkak të së cilës krijohen njolla të bardha në gavrën e gojës. Fjala është për plagët të cilat ndonjëherë mund të paraqesin fillim të karcinomës, theksojnë ekspertët.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Duhani, shkaktar i 85 për qind të rasteve me kancer në mushkri

lipjanipress

Kontrollojeni shëndetin tuaj për një minutë me këtë mënyrë të thjeshtë

lipjanipress

Operacion i rrallë i kryer me sukses nga mjeku lipjanas Dr.Xheladin Rizani dhe ekipa ndihmëse

lipjanipress

Shtoni pak kripë në shampo dhe shihni rezultatin e pabesueshëm!

lipjanipress

Ja çfarë ndodh nëse shikoni shumë XXX

lipjanipress

OPERACIONET NË ZEMËR NË KOHË PANDEMIE

lipjanipress

KUJDES! Kjo është sëmundja më e re vdekjeprurëse më e keqe se HIV AIDS

lipjanipress

Lipjani si gjithmon zemërgjerë për djaloshin 25 vjec Sejdi Smajli, mblidhen afro 40 mijë euro për pak orë

lipjanipress

Në Kosovë ka filluar “Java e Parandalimit të Kancerit të qafës së mitrës”

lipjanipress

Formula që kalkulon se sa i gjatë do të jetë fëmija juaj

lipjanipress

1648 testime për COVID-19

lipjanipress

Nëse mendon të abortosh? Së pari shiko këtë video…

lipjanipress
Skip to toolbar