LipjaniPress

Kur shqiptarët mbronin me gjak Manastirin e Deçanit

Lajme

Gazetari Bajram Mjeku duke cituar një gazetë të Beogradit dhe shkrime të akademikëve tanë, thotë se shqiptarët dikur e kanë mbrojtur me gjak manastirin e Deçanit.

Ai në një postim në Facebook thekson se për mbrojtjen e Manastirit njerëzit kanë vrarë shokë të tyre, madje njëri e vrau edhe vëllain.

Shkrimi i tij në Facebook:

Gazeta “Pravda” e Beogradit më 28 gusht të vitit 1924, botonte artikullin me titull “E kaluara e Deçanit” dhe ndër të tjera shkruante: “Deçani duhet t’u falënderohet shumë shqiptarëve kur është në rrezik. Shqiptarët i vranë edhe të afërmit e vet në mbrojtje të Deçanit.

Në vitin 1891, vojvoda Rexhë Zeneli, i cili kujdesej për mbrojtjen e Manastirit, vrau Cog Sokolin dhe tre shokë të tij, për shkak se deshën ta plaçkisin popullin, i cili kishte ardhur të vizitonte Manastirin. Edhe Azem Sula nga fshati Deçan, vrau vëllain e tij Migën, për shkak se i mori kapelën një nxënësi të Manastirit…”.

Etnologu ynë akademik Mark Krasniqi, shkruante se nga shekulli shtatëmbëdhjetë, Manastiri i Deçanit, Patriarkana e Pejës dhe Manastiri i Deviçit ishin të mbrojtura nga fiset shqiptare. Prijësit e fiseve Gash e Kelmend, dhanë besën se do t’i mbrojnë tempujt fetarë nga kushdo që u vërsulet atyre.

Sipas Kanunit të Lekë Dukagjinit, pronat kishtare dhe pasuria janë të paprekshme

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Sindikatat e rajonit debatojnë për kohezion social dhe avancim të të drejtave të punëtorëve

lipjanipress

Komunat ku udhëheqin koalicionet

lipjanipress

Ushtarët amerikanë vijnë në Kosovë, ja çfarë operacionesh do të kryejnë

lipjanipress

Mediat serbe: Thaçi do t’ua japë para deputetëve serbë për të votuar për ushtrinë

lipjanipress

Hoti e O’Connell lavdërojnë procesin e emërimit të Berishës në krye të Doganës [video]

lipjanipress

Ambasadori Greiçevci: Ende nuk dihet identiteti i të vdekurve nga sulmi terrorist

lipjanipress

Ministri i Financave Avdullah Hoti, paraqiti sot në mbledhjen e Qeverisë Raportin Vjetor Financiar për Buxhetin e Republikës së Kosovës, për vitin fiskal 2016.

lipjanipress

Struga me Ziadin Selën

lipjanipress

MUSTAFA OPTIMIST SE KRYETAR I VUSHTRRISË DO TË BËHET NJERIU I DYSHUAR PËR KOPJIM NË PROVIMIN E JURISPODENCËS

lipjanipress

Pamje të tmerrshme në kryeqytet – lypësi i zhveshur në temperatura nën zero (Foto)

lipjanipress

Gjakovë: Digjet autobusi, vlera e dëmit 15.000 euro

lipjanipress

E rëndë! Dy persona me Covid-19 humbin jetën në Lipjan, ja sa ka shkuar numri i viktimave në këtë qytet

Granit
Skip to toolbar