LipjaniPress

Kur Slobodan Milosheviq i premtonte turmës në Beograd arrestimin e Azem Vllasit (VIDEO)

Lajme

Azem Vllasi ishte një nga figurat kryesore të Krahinës Socialiste Autonome të Kosovës. Në kohën kur Serbia kishte suprimuar autonomime e Kosovës, Vllasi kishte përfunduar si i përndjekur i regjimit të Millosheviq.

Në muajin shkurt në vitin 1989, pikërisht në kohën kur minatorët e Trepçës ishte mbyllur në Stan Tërg duke kërkuar ndërprerjen e ndryshimeve kushtetuese, Slobodan Millosheviq kishte organizuar një miting të madh në Beograd, më 28 shkurt, ku në një orkestrim mes tij dhe turmës kërkohej burgosja e Azem Vllasit. “Burgoseni Vllasin”.

Millosheviq përgjigjej “nuk ju dëgjoj mirë por do të ketë arrestime”. Vllasi ishte arrestuar pasi policia kishte thyer rezistencën në Kosovë. Ai kishte mbetur në burg më shumë se një vit për “aktivitete kundërrevolucionare, për t’u liruar në prill të vitit 1990.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Murat Jashari vllau i “Ismet Jasharit” ishte zotuar se do të vriste ‘tradhtarët’ (Foto)

lipjanipress

Drejtori i porsaemëruar i AKI-së ishte nën akuzë

lipjanipress

Kryetari Ahmeti ka pritur në vizitë Kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinaj

lipjanipress

Pamje 3D të strukturës së sheshit që po ndërtohet në Veri (Video)

lipjanipress

A bash te Daut Haradinaj paska mbetur puna a?!

lipjanipress

Këtu përqafohen Prindërit horror në gjykatë

lipjanipress

“ Zgjedhjet nuk do të mbahen në pranverë!”

lipjanipress

VMRO këmbëngul për zgjedhje të reja

lipjanipress

Musliu: UNMIK ka procesverbale ku Lumezi thotë se nuk e ka provimin e jurisprudencës

lipjanipress

Zaev i kërkoi Ivanovit që ta tërheqë vendimin

lipjanipress

As AAK nuk kthehet mbrapa- ushtria duhet të themelohet

lipjanipress

Kush e do Vizën B, tash e tutje duhet ta bëjë këtë gjë

lipjanipress
Skip to toolbar